Rusya-türkiye Dostluk Süper Maratonu

Rusya-türkiye Dostluk Süper Maratonu

Fenerbahçe Kulübü'nün 100. Yıl Etkinlikleri Çerçevesinde Rusya Ultramaraton Birliği ile Ortaklaşa Düzenlediği Rusya-türkiye Dostluk Süper Maratonu, Kızıl Meydan'dan Yola Çıkan Sporcular Samsun'a Ulaştı.

Rusya-türkiye Dostluk Süper Maratonu

Fenerbahçe Kulübü'nün 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde Rusya Ultramaraton Birliği ile ortaklaşa düzenlediği Rusya-Türkiye Dostluk Süper Maratonu, Kızıl Meydan'dan yola çıkan sporcular Samsun'a ulaştı.

Moskova'da Kızıl Meydan girişinde 02 Ekim'de yapılan verilen startla başlayan Rusya-Türkiye Dostluk Süper Maratonu, 20 Ekim'de İstanbul'da Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda sona erecek. Toplam 3 bin 500 kilometrelik maratonda koşan 14'ü Fenerbahçe atleti, 14 de Rus atlet olmak üzere toplam 28 sporcu Rusya'nın çok sayıda şehrini geçerek Karadeniz'deki Sochi kentine, ardından Trabzon, Giresun, Ordu'dan sonra Samsun'a ulaştı. Şehre koşuyu anlatan pankart ve kupayla giren sporcular, Atatürk Bulvarı

üzerinden ellerinde Rus ve Türk Bayraklarıyla İlkadım Anıtı'na koştu. Atatürk Anıtı'na saygı duruşunda bulunan sporcular, daha sonra çiçek sundu. Bugünü Samsun'da geçirecek olan sporcular, Çorum, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Bursa, Yalova, İzmit güzergahını geçerek 20 Ekim'de İstanbul'a ulaşacak.

100. yıl kutlamaları kapsamında organizasyonun önemine değinen Koşu ekibi Direktifi Osman Atakan Tekin, sporcular Fenerbahçe Konyaspor maçının devre arasında sahaya gireceğini söyledi. Tekin, koşunun başarılı bir şekilde gittiği, Rusya ve Türkiye'nin ilişkilerini gelişmesi için önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Rusya Ultra Maraton Birliği Başkanı Edvard Alexandrovıch Yakovlev, maratonda yer almaktan onur duyduklarını, Fenerbahçe'nin 100. yılında olmaktan mutlu olduklarını, ülke ilişkileri açısından önemli bir etkinlik olduğunu dile getirdi. Vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle karşılanan sporcuların taşıdıkları kupa 20 Ekim'de Aziz Yıldırım'a verilecek. Bu arada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de mektup göndermesi bekleniyor. Geceyi Samsun'da geçirecek olan sporcular, yarın maratona devam edecekler.

(MD-SA-ÖK-Y)

Kaynak: İHA