Roth: "Sonucu Görmeden Bir Şey Söyleyemem"

Roth: "Sonucu Görmeden Bir Şey Söyleyemem"

Alman Birlik 90/yeşiller Partisi Eş Başkanı ve Almanya Federal Meclisi Alman-türk Parlamenterler Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Claudia Roth, 'Başbakan Erdoğan, 301. Madde Üzerinde Değişikler Yapılacağını, Reform Yapılacağını Söylemiştir. Tabii Sonucu Görmeden Bir Şey Söyleyemem' Dedi.

Roth:

Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eş Başkanı ve Almanya Federal Meclisi Alman-Türk Parlamenterler Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Claudia Roth, ''Başbakan Erdoğan, 301. madde üzerinde değişikler yapılacağını, reform yapılacağını söylemiştir. Tabii sonucu görmeden bir şey söyleyemem'' dedi.

Roth, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan ile ''son derece açık, dostane ve beklenenden uzun süren bir görüşme yaptıklarını'' belirten Roth, Fenerbahçe'nin deplasmanda CSKA Moskova ile 2-2 berabere kalması başarısından dolayı da tebrik ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün fikir özgürlüğü konusundaki ifadelerinin önemli olduğunu dile getiren Roth, 301. maddenin bir an önce kaldırılması gerektiğini savundu.

"Başbakan Erdoğan, 301. madde üzerinde değişikler yapılacağını, reform yapılacağını söylemiştir. Tabii sonucu görmeden bir şey söyleyemem. Sonuç ortaya çıkınca bu konuyla ilgili de bir şeyler söyleme durumumu olabilir" diyen Roth, yüzde 10'luk barajın değiştirilmesi konusunda arzularını ifade ettiklerini belirtti. Başbakan Erdoğan'ın bu konuda "seçim kanunu ile ilgili değişikliklerin olabileceğini, bu konuların Anayasa çerçevesinde değerlendirileceği bilgisini verdiğini" söyleyen Roth, Başbakan'a BM toplantısında "Kyoto Protokolü'nün imzalanması için gerekli araştırmaların yapılacağı sözünü verdiği" konuşmasından dolayı teşekkür ettiğini ifade etti.

Claudia Roth, Şırnak'taki saldırıyı da görüştüklerini belirterek şunları kaydetti:

"Biz, bir kez daha yakınlarını kaybeden insanların acılarını paylaştığımızı vurguladık. Böylesine bir saldırı hiç bir şekilde haklı gösterilemez. Bu, bir suçtur ve bir an önce bu suçu işleyenler ve sorumluları yargı huzuruna çıkarılmalıdır. Şiddete son verilsin. PKK artık silahları bıraksın. Uzun yıllardır bu bölgede acılar yaşandı. Bu bölgede artık istikrar ve barışa ihtiyaç var. Duvarlar yıkılmalı. Her türlü şiddetin karşısındayız."

Kaynak: AA