Haberler

NATO Genelkurmay Başkanları Dönüşüm ve Savunma Planlarını Görüşmek Üzere Bir Araya Geldi

Güncelleme:

NATO ülkelerinin genelkurmay başkanları, ittifakın dönüşümü, savunma planlarının uygulanabilir hale getirilmesi ve Rusya-Ukrayna savaşındaki son durumu ele almak üzere bir araya geldi. Toplantıda Türkiye'yi Genelkurmay Başkanı Metin Gürak temsil etti.

NATO ülkelerinin genelkurmay başkanları ittifakın dönüşümü, yeni savunma planlarının uygulanabilir hale getirilmesi ve Rusya- Ukrayna savaşındaki son durumu ele almak üzere bir araya geldi.

NATO üyesi 32 ülkenin genelkurmay başkanları, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında ittifakın dönüşümü, savunma planlarını ve Rusya- Ukrayna savaşını gündemiyle toplandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in de katıldığı toplatıda Türkiye'yi Genelkurmay Başkanı Metin Gürak temsil etti. NATO Askeri Komitesi Başkanı Amiral Rob Bauer yaptığı açılış konuşmasında, "Sayın Genel Sekreter, bu toplantıdaki varlığınıza çok değer veriyoruz. Eşi benzeri görülmemiş bir çalkantının yaşandığı bu dönemde, NATO'nun pozisyonunun mercek altında olduğu ve risklerin bundan daha yüksek olamayacağı bu dönemde dünyaya gerçek demokratik liderliğin ne olduğunu gösteriyorsunuz" ifadelerini kullanarak Stoltenberg'e övgüde bulundu. Bauer, "Bu bir veda değil, ancak muhtemelen genelkurmay başkanları ile masaya oturacağınız son toplantı olduğundan ittifakımız için yaptığınız her şey için lütfen en derin şükranlarımızı kabul edin" dedi. Stoltenberg'in "general" olduğunu vurgulayan Bauer, "Hangi rütbenin size en uygun olduğunu, 5 yıldız mı veya daha fazlası mı şeklinde tartıştıktan sonra sizin Kuzey Yıldızımız olduğunuza karar verdik" şeklinde konuştu.

Bauer, NATO'ya Mart ayında katılan İsveç'in Genelkurmay Başkanı Micael Byden'ın ilk defa yuvarlak masada yerini aldığını belirterek kendisine ittifakın bayrağını hediye etti.

" Ukrayna'nın tek ihtiyacı bizim yardımımız"

İlerleyen saatlerde Ukrayna askeri liderliği ile yeni NATO-Ukrayna Konseyi formatında bir araya geleceklerini ifade eden Bauer, "Güvenli hat üzerinden bize katılacaklar ve Ukrayna'daki mevcut durum hakkında bilgi verecekler. Bu mücadelede Ukrayna'ya verdiğimiz desteğin devamını hep birlikte tartışacağız" dedi. Bauer, "Bugün Rusya'nın 3 gün süreceğini sandığı savaşın 813. günü. Ukrayna, savaş alanında benzeri görülmemiş bir başarı elde etme yeteneğine sahip olduğunu dünyaya gösterdi. Yapamayacakları hiçbir şey yok. Onların tek ihtiyacı olan, bizim yardımımız. Daha fazla yardım yolda" şeklinde konuştu. Bauer, "Müttefikler, NATO'nun yetenek hedeflerine ulaşmak ve Ukrayna'yı desteklemek arasında bir seçim yapmakla karşı karşıya kalırlarsa Ukrayna'yı desteklemelidirler. Stoklar yeniden doldurulabilir ve doldurulacaktır. Ancak kaybedilen hayatlar sonsuz kayıp olacaktır" dedi.

NATO'nun kabiliyeti ele alınacak

Bauer, bugün NATO'nun dönüşümü, müttefik silahlı kuvvetlerinin NATO'nun yeni savunma planlarını nasıl tamamen uygulanabilir hale getirebileceği, daha fazla askerin daha yüksek hazırlık seviyesine getirilmesi, yetenek oluşturma ve geliştirme, NATO'nun komuta ve kontrol yapılarının uyarlanması, lojistik, bakım, askeri hareketlilik ve stokların ikmali ve önceden konumlandırılması, en önemlisi bu yeni planlara karşı daha fazla kolektif savunma tatbikatı ve eğitim desteği gibi konuların ele alınacağını aktardı.

"Fico'nun vurulması karşısında dehşete düştük"

Stoltenberg ise konuşmasında, "NATO Genel Sekreteri olarak görev yapmak benim için bir onur ve ayrıcalıktır. Bu toplantıları her zaman sabırsızlıkla bekliyorum çünkü bu bana burada siyasi merkezde ne üzerinde çalıştığımız konusunda sizi bilgilendirme fırsatı veriyor. Sizi ve ileriye yönelik düşüncelerinizi dinlemek benim için her zaman faydalı ve çok önemli" diye konuştu. Dün silahlı saldırıya uğrayarak ağır yaralanan Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya da değinen Stoltenberg, "Hepimiz Başbakan Robert Fico'nun vurulması karşısında dehşete düştük. Onunla neredeyse 20 yıl çalıştım. Yıllar önce başbakan olduğumuz dönemde meslektaştık. Vurulma olayı karşısında şok olduk ve dehşete düştük. Demokrasilerde aynı fikirde olmayabiliriz, farklı görüşlere sahip olabiliriz ama şiddet kesinlikle kabul edilemez. Bu nedenle düşüncelerimiz Başbakan Robert Fico, ailesi ve Slovakya halkıyla birliktedir" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından sahada görev yapan 3.5 milyon NATO personeli için 1 dakikalık saygı duruşu düzenlendi, toplantı basına kapalı devam etti.

Genelkurmay Başkanlarının gündemi

İlk oturumda NATO'nun önümüzdeki 20 yıl için askeri dönüşüm planını sağlayan konseptlerin uygulanmasına odaklanılacak. NATO Savunma Planlama Süreci kapsamında operasyonların ve savunma planlamasının uyumlu hale getirilmesi konusunda daha kapsamlı tartışmalar da gerçekleştirilecek.

Genelkurmay Başkanları, ikinci oturumda Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarını, sahadaki durumu ve NATO ile müttefiklerin Ukrayna'ya devam eden desteğini tartışmak üzere NATO-Ukrayna Konseyi formatında bir araya gelecek.

Üçüncü oturumda ise savunma ve caydırıcılığı güçlendirme konusunda kaydedilen ilerleme ele alınacak. - BRÜKSEL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Metin Gürak Türkiye Ukrayna Rusya Nato Politika Güncel Haberler

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Tahran, yardım için Ankara'nın kapısını çaldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereken her türlü desteği vermeye hazırız

Tahran, yardım için Ankara'nın kapısını çaldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereken her türlü desteği vermeye hazırız

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Düştükleri notu görmeniz lazım! Fenerbahçe'den Galatasaray'a maç sonu olay gönderme

Düştükleri notu görmeniz lazım! Fenerbahçe'den Galatasaray'a maç sonu olay gönderme

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title