Haberler

Dışişleri Bakanı Fidan, Rusya'da BRICS oturumuna katılacak! Çantasında çok önemli konu başlıkları var

Güncelleme:

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS+ Oturumuna katılmak üzere yarın ve 11 Haziran'da Rusya'ya ziyarette bulunacak. Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya gelecek olan Bakan Fidan'ın çantasında Gazze'deki son gelişmeler, Ukrayna, Suriye, Libya ve Güney Kafkasya başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler olacak. Görüşmelerde ayrıca ekonomik ve ticari iş birliği ile turizm konusu da masaya yatırılacak.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında Nijniy Novgorod şehrinde düzenlenecek BRICS+ Oturumuna katılmak üzere yarın ve 11 Haziran'da Rusya'yı ziyaret edecek.

Bakan Fidan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve Rus yetkililerle görüşecek, 11 Haziran'da gerçekleştirilecek BRICS+ Oturumunda yer alacak.

Dışişleri Bakanı Fidan, Rusya'yı ziyaret edecek! Çantasında çok önemli konu başlıkları varDışişleri Bakanı Hakan Fidan

DIŞ POLİTİKA VE TİCARET MASADA OLACAK

Görüşmelerde Gazze'deki son gelişmeler, Ukrayna, Suriye, Libya ve Güney Kafkasya başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınacak. Bakan Fidan, Türkiye'nin bölgesinde devam eden savaşın bir an önce barışçıl yollarla son bulması yönündeki beklentisini ve bu yönde Türkiye'nin elinden gelen desteği vermeye hazır olduğu mesajını yineleyecek. Görüşmelerde ekonomik ve ticari iş birliği önemli yer teşkil edecek. Taraflar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ortak çalışmalar ile karşılıklı yatırımların arttırılması çabalarını sürdürecek.

TURİZM ANA GÜNDEM MADDELERİ

İki ülke arasındaki turizm konusu da Türk ve Rus halkı arasında en önemli etkileşim kanallarından biri olarak biliniyor. Türkiye'yi ziyaret eden Rus turistlerin sayısı, 2023'te yüzde 20 artarak 6 milyon 313 bin 675'e ulaştı. Bakan Fidan'ın, ziyaret sırasında Rusya'da iş yapan Türk iş insanlarıyla da bir araya gelmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Fidan, Rusya'yı ziyaret edecek! Çantasında çok önemli konu başlıkları varDışişleri Bakanı Hakan Fidan

BRICS+ OTURUMU

Uluslararası güvenlik, sürdürülebilir kalkınma ve küresel yönetişim konularının ele alınacağı BRICS+ Oturumuna BRICS üyelerine ek olarak 15 ülke (Türkiye, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Cezayir, Endonezya, Kazakistan, Küba, Laos, Moritanya, Nijerya, Tayland, Sri Lanka, Venezuela ve Vietnam) davet edildi. Bakan Fidan'ın bu toplantı marjında muhataplarıyla ikili görüşmeler yapması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2018'de Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde düzenlenen 10. BRICS Zirvesi marjında BRICS+ Oturumuna katılmıştı. BRICS Dönem Başkanlığını 1 Ocak itibarıyla Rusya, Güney Afrika Cumhuriyeti'nden devralmıştı. Rusya Dönem Başkanlığının teması, "Adil küresel kalkınma ve güvenlik için çok taraflılığın güçlendirilmesi" olarak belirlenmişti. 16. BRICS Zirvesi'nin 22-24 Ekim'de Rusya'nın Kazan kentinde düzenlenmesi planlanıyor.

Kaynak: AA / Politika

Güney Kafkasya Sergey Lavrov Hakan Fidan Hakan Fidan Ukrayna Suriye Libya Gazze Rusya Rusya Uluslararası İlişkiler Politika Dünya Ekonomi Haberler

Bakan Şimşek, en düşük emekli aylığı için 12 bin TL'ye onay verdi

Bakan Şimşek, en düşük emekli aylığı için 12 bin TL'ye onay verdi

Bülent Ersoy'un garsona 'Çirkinsin' demesi tepki çekti

Bülent Ersoy'un garsona "Çirkinsin" demesi tepki çekti

Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

Markette kilosu 100 TL, üretici ise 'Satamadım' diyerek çürümeye bıraktı

Markette kilosu 100 TL, üretici ise "Satamadım" diyerek çürümeye bıraktı

500

Yorumlar (9)

sade vatandaş:

acaba o çantada on bin lira alıp on beş bin lira kira parası veren emekliler için bir dosya varmı

27
66
yanıtYanıtla
Alp ALGAN:

Emekli evini şimdiye kadar alsaydı, bizim derdimiz asgari ücretliler.

yanıt1
yanıt3
Turbo Levent:

TİPE BAK ÇAY DEMLE

yanıt16
yanıt47
Turbo Levent:

S400 LER NERDE KARDEŞİM MİLLETİ MALI NERDE

yanıt18
yanıt32
Aden null:

şaştınız şu emeklilerinen geçinemiyom diyen kimse yok kim alıyomuş 10 bin lira herkesin maaşı 10 binin üzerinde, benim çevremdeki emekliler çocuklarına torunlarına para yağdırıyo, kimi eytden emekli yine devam çalışmaya çünkü çoğu erken yaşta emekli oldu, eskilerde tarla bahçe ekiyo yazın paraya para demiyolar, acından ölen yetmiyo diyen olsa bu ülke çoktan ayaklanırdı buğüne kadar

yanıt13
yanıt12
Smgoll Sim:

Hadi bakan bir sert bak bir yandan bak her şey tamam olsun.

27
31
yanıtYanıtla
Baki Güven:

Yine kaşlarını çatıp düşmana korku salacak galiba.

17
22
yanıtYanıtla
Yakup SGZ:

Yeni yeni uyanmaya başladılar fakat çok geç sanırım

4
15
yanıtYanıtla
Aden null:

Devletin içindeki tek adam gibi adam bu, dikkat edin muhalefetten bir allahın kulunu bu adama bişey söylerken göremessiniz çünkü doğru adam devletine milletine çalışan tek kişi

1
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title