Haberler

Bakan Yılmaz Bitlis'te

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, vehimlerin temelsiz ve dayanaksız olduğunu Şivan Perver'in kendi anadili ile şarkı söylemesi ve İbrahim Tatlıses'in ona eşlik etmesi ile gördüklerini belirterek, "Korkularla yaşayanlar kendi özgürlüklerini...

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, vehimlerin temelsiz ve dayanaksız olduğunu Şivan Perver'in kendi anadili ile şarkı söylemesi ve İbrahim Tatlıses'in ona eşlik etmesi ile gördüklerini belirterek, "Korkularla yaşayanlar kendi özgürlüklerini sınırlar" dedi.

Çeşitli programlara ve açılışlara katılmak için karayolu ile Muş'tan Bitlis'e gelen Bakan Yılmaz, Bitlis Valiliği önünde Vali Veysel Yurdakul ve kurum amirleri tarafından karşılandı. Valilik makamında gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Yılmaz, bir yere hizmet etmenin o yeri sevmekten geçtiğini söyledi. Bakan Yılmaz, "Bugün Siyaset Akademisi'nde bilgilerimizi paylaşmak üzere Bitlis'e geldim. Daha önce denizcilik müsteşarı iken Van ve Tatvan'a birkaç kez geldim. Bitlis çok güzel bir beldedir. Ancak severseniz daha da güzel olur. Cennet gibi yer olsa da orayı sevmezseniz size cehennem gibi gelir ve orayı terk edersiniz. Ancak en kötü yer bile olsa siz orayı severseniz orası da size cennet gibi gelir. Güzellik kişinin sevgisinden geçer" dedi.

Bakan Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretini de değerlendirerek, "Birlikten ne zarar çıkar? Şiwan Perwer 30 yıl önce söyleyemediği şarkısını kendi ana dili ile söylemesinden ne çıkar? Vehimlerimiz Türkiye'yi geriye götürdü. Bu vehimlerden kurtulduğumuz sürece Türkiye ileriye gider. Dolayısıyla dün Diyarbakır'da birlik ve beraberlik oldu. Bin yıldır hısım olanları, biz bu süreçle ortak medeniyet kurduk. Biz hısım olduk. Her aileye bakın, ya kardeşidir, ya eşidir. Birisi Kürt'tür, birisi Türk'tür, Laz'dır, Çerkez'dir. Ama beraber yaşıyorduk. Hısım olanların dışarıdan etki ile hasım olamayacağını göstermesi açısından dünkü Diyarbakır güzel bir örnek olmuştur. İnşallah bu milletin birliğini, beraberliğini dışarıdaki güçler ne kadar uğraşırsa uğraşsın bozamayacaklardır. Biz vehimlerimizin temelsiz ve dayanaksız olduğunu, Şiwan Perwer'in kendi anadili ile söylemesi, İbrahim Tatlıses'in ona eşlik etmesi ile gördük ki, korkularla yaşayanlar kendi özgürlüklerini sınırlar. Bugünkü Türkiye her zamankinden daha özgür ve kendine güveni gelmiştir. Türkiye'nin birliğini ve dirliğini güçlendiren her hareket doğrudur. Dolayısıyla Diyarbakır'ı da böyle değerlendirmek lazımdır. Bunu eleştirenle hala geçmişin vehimlerinden kurtulamamış olanlardır" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin "Başbakan, 'dağdakiler inerek, cezaevleri boşalacak' söylemlerinden yola çıkarak gündemde af mı var?" sorusunu da cevaplayan Bakan Yılmaz, "Çözüm süreci henüz devam ediyor. Biliyorsunuz güzel bir söz var. 'Kasaptaki ete soğan doğranmaz' diye. Dolayısıyla henüz böyle bir ortam oluşmadı. Ancak bu millet huzur ortamı olduğunda bunu da düşünür ve yerine getirir diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Bakan Yılmaz, acemi birliklerinin küçük illere taşınması ile ilgili soruya ise, Genelkurmay Başkanlığı'nın bu konudaki çalışmalarının halen devam ettiğini belirterek, "Hiçbir askeri birlik şehrin içine kurulmadı. Şehirler büyüyünce askeri birlikler şehirlerin içinde kaldı. Dolayısıyla askeri birliklerin atış yapabilmeleri ve eğitim alabilmeleri kısıtlandı. Genelkurmay Başkanlığımız şehir içinde kalan askeri birliklerin şehir dışına çıkarılması ile ilgili bir çalışma başlattıklarını biliyoruz. Biz de Bakanlık olarak şunu dile getirdik. Bu taşıyacağınız İstanbul, Ankara gibi nüfusu yoğun illerden alınarak, küçük illerde kurulması daha doğru olacaktır dedik. Böylelikle hem büyükşehirlerin bu yükü azalmış olacak, hem de küçük illerin gelişmeleri sağlanacaktır. Bu şekilde bölgesel kalkınmışlık farkını da ortadan kaldırmış olacağız. Genelkurmay Başkanlığımız bu konuda master planı hazırlıyor" şeklinde cevapladı.

Bakan Yılmaz'a buradaki açıklamalarının ardından Bitlis Valisi Veysel Yurdakul tarafından ziyareti anısına Ahlat Bastonu hediye edildi. Bakan Yılmaz ise, Vali Yurdakul'a Bakanlığının logosunun yer aldığı bir tabak hediye etti.

Bakan Yılmaz ve beraberindekiler, valilik ziyaretinin ardından AK Parti İl Başkanlığı'nda yapılan 'Danışma Kurulu Toplantısı'na katıldı. Burada Bitlis milletvekilleri Vahit Kiler ve Vedat Demiröz'ün ardından konuşan Bakan Yılmaz, son yıllarda savunma sanayinin geliştiğini, artık kendi helikopterini ve tankını üreten bir ülke haline geldiğini söyledi. Bakan Yılmaz, toplantının ardından AK Parti Bitlis İl Teşkilatı tarafından düzenlenen 'Siyaset Akademisi' toplantısına geçerek kapanış programına katıldı. - BİTLİS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

İbrahim Tatlıses Şivan Perver Türkiye Bitlis Politika Güncel Haberler

'Kadını camdan atıyorlar' ihbarına giden polis evde ceset buldu

"Kadını camdan atıyorlar" ihbarına giden polis evde ceset buldu

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title