Haberler

Son dakika! 271 yıllık tabya turizme kazandırılmayı bekliyor

Güncelleme:

Son dakika kültür sanat haberi: 271 yıllık tabya turizme kazandırılmayı bekliyor Türkiye'de 46 tabyasıyla en çok tabyaya sahip illerden birisi olan Kars'ta 271 yıllık Karadağ Tabya turizme kazandırılmayı bekliyor.

271 yıllık tabya turizme kazandırılmayı bekliyor

KARS - Türkiye'de 46 tabyasıyla en çok tabyaya sahip illerden birisi olan Kars'ta 271 yıllık Karadağ Tabya turizme kazandırılmayı bekliyor.

Merkez Atatürk Mahallesi'nin üst kısmında bulunan birçok tabyadan bir tanesi olan ve halk arasında 'Borazanlı Tabya' olarak bilinen Karadağ Tabya, gözler önünde oluyor. Vatandaşlar 271 yıllık tabyanın restorasyonun yapılarak Kars turizmine kazandırılmasını istiyor.

1855 Osmanlı Rus Savaşı, 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı ve 1918-1920 Osmanlı Ermeni Savaşı'nda Kars'ın savunmasında kullanılan, üzerinde bulunan dinleme borusuyla dikkat çeken tabya savaşlarda yıkılmamış ancak geçen süre içerisinde sahipsizlikten dolayı yıkılmaya yüz tuttu.

"Her geçen gün biraz daha yok oluyor"

Karadağ Tabya'nın turizme kazandırılması gerektiğini ifade eden Adem Alp, "Karadağ Tabya ve Borazanlı Tabya olarak bilinin büyük bir tabyamız, Kars'ın kurtuluşunda büyük önem arz eden, Ruslara karşı verdiğimiz savaşın simgesi olan Borazanlı Tabya, her geçen gün biraz daha yok oluyor. Çünkü bakımsız, içerisi yıkılmış, pencerelerinde bulunan demirler kendini bilmez kişi veya kişilerce kesilerek götürülmüş" dedi.

"Tabyalar koruna altında değil"

Tabyaların koruma altında olmadığını belirten Alp, "Umuyoruz ki bu tür tabyalara sahip çıkılsın, diğer illerde bir tabya varsa hemen restorasyonu yapılıyor. Tarih yeniden gün yüzüne çıkarılıyor, kurtarılıyor. Ancak bizde onlarca tabya olmasına rağmen hiçbir tanesinde hiçbir şekilde, hiçbir çalışma yok. Hiç birisi koruma altında değil. Yetkililer, ilgili kurumlar bu duyarsızlığı bırakır, biran önce bu tabyaların, bu tarihin kurtarılması için gerekli çalışmayı başlatırlar" diye konuştu.

Özellikle düşman ordularının geldiğinin duyulması ve önceden önlem alınması için üzerine yaptırılan dinleme borusuyla Türkiye'de tek olan Karadağ Tabya'nın daha ne kadar direneceği ise bilinmiyor.

"Karadağ Tabyası"

Kars'ta bulunan en büyük tabyalardan biridir. Arap ve İnönü Tabyaları ile birlikte bölgede çepeçevre savunma imkanı sağlamaktadır. Tabyada sığınak, Kışla binası, süvari hendeği, hendeği ateş altına alan mazgallar ve irtibat hendekleri mevcuttur.

Karadağ Tabya'nın en önemli özelliği ise düşmanın gece sızmasını önlemek için hiçbir tabyada olmayan bir sisteme sahip olmasıdır. Tabya'nın Kışla binasının tonoz kemerli çatısında dökümden yapılmış 100 santimetre çapında ve konik biçimli dinleme borusu bulunuyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Karadağ Osmanlı Türkiye Kars Haberler Son Dakika

Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan cesedin kimliği belli oldu

Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan cesedin kimliği belli oldu

Refah'ta İsrail ile Mısır askerleri arasında çatışma! 1 asker hayatını kaybetti

Refah'ta İsrail ile Mısır askerleri arasında çatışma! 1 asker hayatını kaybetti

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Bakmadan Geçme

Galatasaray Şampiyonluk gecesi ücretsiz mi, GS GALA girişler serbest mi ? #9917 #128250 Survivor dokunulmazlık oyununu kim kazandı 27 Mayıs Pazartesi 2024? #128250 Survivor iletişim oyununu kim kazandı, kaç kaç bitti, ödül ne? 27 Mayıs 2024 Pazartesi Survivor iletişim ödülünü kazanan hangi takım oldu? #128250 27-28 Mayıs hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? Survivor kim kazandı? 28 Mayıs Pazartesi Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? #128250 Survivor CANLI izle! 27 Mayıs Pazartesi TV8 Survivor HD izleme linki var mı? #128250 Kızıl Goncalar yeni bölüm yok mu, yeni bölüm bu hafta yok mu? #128250 27-28 Mayıs Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? Yalan konusu ne, oyuncuları kim? (Kanal D)? Yalan uyarlama mı, yaşanmış hikaye mi (Kanal D)? #128250 Yalan canlı izle! 28 Mayıs Kanal D Yalan 1. bölüm canlı izle! Yalan son bölümde neler oldu? Kanal D canlı izle! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 28 Mayıs Salı İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? #128250 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 27-28 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! 28 Mayıs Salı yarın okullar tatil mi, okul yok mu? İstanbul, İzmir, Ankara okullar tatil mi? Indiana Pacers Boston Celtics NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 27 Mayıs Basketbol NBA CANLI İZLE! #127936
Kolanın peşinden cipse de yüzde 25 zam! 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak

Kolanın peşinden cipse de yüzde 25 zam! 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title