Haberler

Küçük Millet Meclisi Haziran Ayı Toplantısı Yapıldı

Küçük Millet Meclisi Haziran ayı toplantısında başkanlık sistemi ve Büyük Çerkez Sürgünü konuşuldu.

Küçük Millet Meclisi Haziran ayı toplantısında başkanlık sistemi ve Büyük Çerkez Sürgünü konuşuldu.

Kocasinan Belediye Meclis Toplantı Salonunda düzenlenen toplantının konuşmacıları Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ile Birleşik Kafkas Derneği Başkanı İhsan Baykal oldu. Alman Parlamentosunun, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili aldığı kararın iki ülke arasındaki ilişkileri bozduğunu belirten Milletvekili Taner Yıldız, "1919 yılları arasında Kayserinin nüfusu 23 binlerde ve bunların 8 bini ve Ermeni vatandaşlarımızdan oluşuyor. İbadet tarzlarımız ayrı olabilir ama ticaret tarzlarımız benzer olmuş. ve o 8 bin kişinin Kayseri'den gittiğini ve bu konulara tarihin ışık tutması gerektiğini biliyoruz. Almanya Türkiye, Türkiye de Almanya için önemli ülkeydi. Öyle de olması lazım, bundan sonra öyle kalması lazım. Ama bu tür hadiseler ne yazık ki iki ülke arasında kırılma noktalarını oluşturabiliyorlar. O nedenle her iki ülkenin de bu tür nezakete dikkat etmesi lazım." diye konuştu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI YENİ DEĞİL

Başkanlık sistemi ile bilgi veren Taner Yıldız, sistemin aslında Milli Selamet Partisi'nden bu yana konuşulmasına rağmen, uygulanması için henüz ortam oluştuğunu ifade etti. Taner Yıldız, "Gayri safi yurtiçi hasılası para birimleri değişmeksizin üç katına çıkıyorsa ve o ülkenin idari sistemi o ülkeye dar geliyorsa bunları konuşmanın herhangi bir mahsuru yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın dominant, baskın kişiliğinin, güçlü liderliğinin böyle bir konuşmaya mani olmaması lazım geldiğini düşünüyorum." dedi.

PARLAMENTER SİSTEM TÜRKİYE'NİN GELİŞMESİ ÖNÜNDE ENGEL

Parlamenter sistemin, Türkiye'nin gelişmesi önünde engel olduğuna da değinen Taner Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz değişen ve gelişen Türkiye'nin parlamenter sistemle bu kaba sığamayacağına inanıyoruz. Değişmez ise sistem yine öyle böyle ilerler, şu şekliyle olduğu gibi ülke yönetilmez değil yönetilir ama bizim hedeflerimiz farklı. Biz, Türkiye'nin hedeflerinin büyüdüğü ne inanıyoruz, büyüyen hedeflerin küçülen idari sistemi olmaz. Muhalefet partilerinin liderleri yargı sisteminin güçlenmesi gerektiğini söylüyorlar. Elbette güçlenmesi lazım, biz zayıf kalsın demiyoruz. Adaletin ve adalete olan inancın olmadığı bir yerde çok şey aksar. Ama bu, başkanlık sistemine mani olan bir şey değildir. Yani burada Sayın Cumhurbaşkanımızın olgusunu başkanlığa mani bir hale getirmeye çalışmayı maksatlı buluyoruz."

Birleşik Kafkas Derneği Başkanı İhsan Baykal ise, 1864 yılındaki Çerkes sürgününün, her yıl 21 Mayıs'ta hatırlandığını söyledi. - KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Taner Yıldız Kayseri Türkiye Yerel Haberler

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Bayılan simitçi 'Bir şeyi yok' sözüne kızdı! Çatıya çıkarak intihara kalkıştı

Bayılan simitçi "Bir şeyi yok" sözüne kızdı! Çatıya çıkarak intihara kalkıştı

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title