"Korkulacak Bir Şey Yok, Bu Deprem Değil, Depremciktir"

"Korkulacak Bir Şey Yok, Bu Deprem Değil, Depremciktir"

19.10.2012 13:59 | Son Güncelleme: 19.10.2012 14:05

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, merkez üssü Büyükçekmece olan 3,8 büyüklüğündeki depremin öncü niteliğinde olmadığını söyledi.

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, merkez üssü Büyükçekmece olan 3.8 büyüklüğündeki depremin öncü niteliğinde olmadığını belirterek, "Korkulacak bir şey yok. Bu bizim ölçümüze göre deprem değildir. Bu bir depremciktir" dedi.

Prof. Dr.

Ahmet Ercan, merkez üssü Büyükçekmece olan depremle ilgili olarak İHA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Bu depremin öncü niteliğinde olmadığını ve beklenen İstanbul depremini tetiklemeyeceğini söyleyen Ercan, "Bu deprem beklenen İstanbul depreminin asla öncüsü değil, dolayısıyla, Marmara'da bir gerginlik yok ki büyük bir deprem gelsin. Daha önce yaptığım açıklamalarda fikrimi değiştirmiş değilim. Önceki yaptığım araştırmalarda 2045'den önce deprem beklemediğimi söyledim. Ama bu deprem gelinceye kadar, gerginlik boşalmaları 3, 4, 4.5, 5 hatta 5.5 büyüklüğüne deprem üreteceğinin belirtmiştim. Bu depremin jeofizik bilimi açısından önemi var. Çünkü Büyükçekmece, Çatalca kırığı ile Kuzey Anadolu kırığının ile kesim yerinde oldu. Deprem diyor ki; gerginiz.

Bu bizim ölçümüze göre deprem değildir. Bu bir depremciktir. 4'e kadar olana biz depremcik deriz. Bunu özellikle Marmara kıyılarında çok yüksek hissedilmesi Yalova'da Çiftlikköy'de yüksek hissedilmesinin sebebi o bölgelerde ki toprak yapısının deprem dalgalarının 2.5 ile 3.5 kat kadar daha büyütmesi ama özellikle kayalık kesimlerin olduğu Ayazağa'da, Levent'te deprem çok daha az duyulmuştur. Bu deprem küçük bir depremdir. Küçük bir deprem büyük bir depremi tetiklemez. Dolayısıyla depremin öne alınması gibi bir olay söz konusu değildir" şeklinde konuştu. Halkın normal bir şekilde yaşamlarına devam etmesini tavsiye eden Ercan, " Bayram öncesinde halkın hiç kaçışmasına gerek yok normal olarak bayram tasarılarını aynı şekilde düzenlesinler kurbanlarını kessinler. Cumhuriyet bayramlarını kutlasınlar İstanbul dışına kaçmak için bir neden yok. Dolayısıyla burada önemsenen olay şu: Demek ki kentsel dönüşüm çok önemli imiş bir an önce kentsel dönüşüm için yapılarını başlatsınlar. Sağlam evde sağlam konutta otursunlar. Korkulacak hiç bir şey yok" diye konuştu. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: "Korkulacak Bir Şey Yok, Bu Deprem Değil, Depremciktir" - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 05:43:26. #1.15#
title