Komşu'da Yandı, Bize de Düştü

Komşu'da Yandı, Bize de Düştü

Bulgaristan'ın Sınırdaki Topolovgrad, Harmanlı ve Svilengrad Kentlerinin Bulunduğu Bölgede 3 Gündür Devam Eden ve 2 Kişinin Öldüğü Orman Yangını, Akşam Saatlerinde Türk Topraklarına Sıçradı.

Komşu'da Yandı,  Bize de Düştü

Bulgaristan'ın sınırdaki Topolovgrad, Harmanlı ve Svilengrad kentlerinin bulunduğu bölgede 3 gündür devam eden ve 2 kişinin öldüğü orman yangını, akşam saatlerinde Türk topraklarına sıçradı. Yangını söndürmek için askeri birlikler, DSİ, İl Özel İdaresi, orman işçileri, itfaiye ekipleri ve vatandaşlar seferber oldu.

Bulgaristan'daki orman yangını, İsmailçe köyü yakınlarındaki 291 nolu sınır taşının bulunduğu mevkiden Türkiye'ye sıçradı. Bulgaristan'a sınır oluşturan Su Akacağı ile Büyükismailçe köylerinde yaşayan vatandaşlar yangının köylerine sıçrayacağı düşüncesiyle büyük korku yaşarken, yangını söndürmek için askeri birlikler, DSİ, İl Özel İdaresi'ne ait iş makineleri ile orman işçileri, itfaiye ekipleri ve vatandaşlar seferber oldu.

Yangının Edirne'nin Suakacağı köyünün karşısındaki Bulgaristan topraklarında sürdüğünü ve Türkiye sınırının 40 kilometre uzunluğundaki Lalapaşa ve Süloğlu ilçelerinin güzergahı boyunca devam ettiğini belirten Edirne Valisi Nusret Miroğlu, "Edirne Belediyesi ve ilçe itfaiyeleri ile Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri, DSİ ve diğer kurum ve kuruluşlara ait iş makinelerinin bölgede çalışmaları devam ediyor. Bulgaristan sınırındaki yangın Büyükismailçe köyü sınırına kadar dayandı. Yangının köy topraklarına

geçmemesi için itfaiye, askeri birlikler ve köy halkı yangına müdahale ediyor" dedi.

Yangın söndürme çalışmalarına katılan İsmailçe köyü muhtarı Emin Akgün ise, "Yangın Bulgaristan'da 3 gündür devam ediyordu. Bulgaristan hiç önlem almadı. Sabah 5-6 km ötedeydi, akşam saatlerinde Türkiye sınırına ulaştı. Köylüler, askeriye ve diğer kamu kuruluşlara ait iş makineleri ve itfaiye ekipleri ile beraber yangına müdahale ediyoruz. Şu an tam sıfır noktasındayız. Şu anda da iş makineleri ve traktörlerle sınır ihlali yapıp söndürme çalışmalarını sürdüreceğiz" diye konuştu.

(CC-CC-Y)

Kaynak: İHA