İngiltere'de Göçmen Karşıtı Partinin Üyesi İhraç Edildi - Haberler
Haberi Paylaş

İngiltere'de Göçmen Karşıtı Partinin Üyesi İhraç Edildi

AA - Haberler | Güncel
İngiltere'de Göçmen Karşıtı Partinin Üyesi İhraç Edildi

UKIP'ten belediye meclis üyeliğine seçilen Small'ın, sosyal medya üzerinden attığı ırkçı mesajlar nedeniyle partiden ihracına karar verildi.

Avrupa Birliği ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nden (UKIP) geçen hafta belediye meclis üyesi olarak seçilen Dave Small, sosyal paylaşım sitesi üzerinden ırkçı mesajlar yazdığı gerekçesiyle partisinden ihraç edildi.

İngiltere'nin Worcestershire bölgesinden Redditch Borough belediye meclis üyesi olarak seçilen Small'ın, önceki yıllarda sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden eşcinsel karşıtı ve ırkçı ifadeler kullandı. Small bu mesajların arkasında olduğunu bildirdi.

İddialarla ilgili İngiliz yayın kurumu BBC'ye açıklamalarda bulunan Small, "homofobik" olduğunu kabul ederken, ırkçı olmadığını ve birçok siyahi arkadaşa sahip olduğunu ifade etti. Small, seçim bölgesindeki belediye otobüsü sürücülerinin bir çoğunun Polonya vatandaşı ve taksicilerin de Pakistanlı olduğunu vurguladı.

Dave Small, sosyal paylaşım sitesinde Afrikalı göçmenleri "beleşçi", ünlü İngiliz şarkıcı Elton John'u ise "sapık" olarak tanımlamıştı. Small, bu görüşlerini birkaç yıl önce dile getirdiğini söyleyerek, düşüncelerinin halen aynı olduğunu, pişmanlık duymadığını, tek bir kelimesini dahi değiştirmeyeceğini kaydetti.

UKIP'ten yapılan açıklamada, Small'ın BBC'ye verdiği "şok edici mülakattan" sonra ihraç edildiği bildirildi. Dave Small ise, belediye meclis üyeliğinden istifa etmeyeceğinin altını çizerek, kendisine verilen desteğin süreceğinden emin olduğunu söyledi.

-"Beyazlara etnik temizlik"-

Bu arada başkent Londra'nın kuzeydoğusundaki Harrow bölgesinin UKIP başkanı Jeremy Zeid, "Londra'nın bazı bölgelerinde beyaz insanlara yönelik etnik temizlik uygulandığını" ileri sürdü.

Jeremy Zeid, yine başkentin kuzeydoğusundaki Ilford'a yaptığı bir ziyaret sonrası attığı Twitter mesajında, "Beyaz yüzlerin Ilford'da neredeyse hiç olmaması endişe verici" ifadelerini kullandı. Ilford, Birleşik Krallık genelinde etnik açıdan en çeşitli bölgeler arasında yer alıyor. 2011 nüfus sayımına göre, Ilford'ın sakinlerinin yüzde 42'si beyaz tene sahip.

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde İngiltere'de en çok oy alan siyasi parti olan ve son yıllarda genel seçim eğilimi anketlerinde ülkedeki ilk üç parti arasında yer alan UKIP, "ırkçı" ve "aşırı sağcı" bir parti olduğunu kabul etmiyor. - London, City of

AA - Son Dakika Haberleri