Hindistan'ın Yeni Başbakanı Modi, Komşu Ülke Liderleri ile Görüştü

Hindistan'ın Yeni Başbakanı Modi, Komşu Ülke Liderleri ile Görüştü

Hindistan'ın Yeni Başbakanı Modi, Komşu Ülke Liderleri ile Görüştü
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Modi ile Pakistanlı mevkidaşı Şerif arasındaki toplantıda, terör saldırıları gündeme geldi.

Hindistan'ın yeni Başbakanı Narendra Modi, aralarından Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in de bulunduğu komşu ülke liderleri ile görüştü.

Dün yemin ederek görevine başlayan Modi ile Pakistan Başbakanı Şerif arasındaki toplantı, iki ülke arasındaki sorunlar üzerine yoğunlaştı. 

Modi, yaklaşık 40 dakika süren toplantıda  iki ülke arasındaki görüşmelerde ilerleme sağlayabilmek için Hindistan'ı hedef alan terör saldırılarının sona ermesi gerektiğini söyledi. 

Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj'ın da hazır bulunduğu toplantıda, 2008'deki Mumbai saldırıları da gündeme geldi. 

Görüşmede, iki ülke arasındaki en önemli anlaşmazlıklardan biri olan Keşmir konusunun ele alınıp alınmadığı ise bilinmiyor. 

Şerif, dün Hindistan'ın özel haber kanalı NDTV'ye yaptığı açıklamada, "Birbirimizle ilgili korkulara, güvensizliğe ve kuşkulara artık son vermeliyiz. Pakistan ve Hindistan, yıllarca acı çekmemize neden olan istikrarsızlıktan kurtulmak için ellerinden geleni yapmalıdır" demişti. 

Merkezi Keşmir'de bulunan Hürriyet Konferansı Başkanı Mirvaz Umar Faruk, toplantıyı olumlu bir gelişme olarak niteledi ve iki lider arasındaki görüşmenin, Keşmir dahil tüm konuların masaya yatırılacağı bir diyalog süreci için zemin hazırladığını söyledi. 

Modi, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Sri Lanka Devlet Başkanı Mahindra Rajapaksa ile de ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. 

Bu arada Modi'nin göreve gelir gelmez yaptığı ilk icraatlardan biri de pazartesi günü ülkenin kuzeyindeki Uttar Pradeş eyaletinde meydana gelen tren kazasında yakınlarını yitirenlere yaklaşık 3 bin 500 dolarlık tazminat ödeneceğini açıklaması oldu. 40 kişinin yaşamını yitirdiği kazada yaralananların her birine de 862 dolar ödeme yapılacak. - Delhi

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title