Hatay: Geleneksel Hatay Yayladağı Festivali

Hatay: Geleneksel Hatay Yayladağı Festivali

8. Geleneksel Hatay Yayladağı Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Festival kapsamında düzenlenen Aba Güreşleri'ne bin 420 güreşçi katıldı.

Hatay: Geleneksel Hatay Yayladağı Festivali

8. Geleneksel Hatay Yayladağı Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Festival kapsamında düzenlenen Aba Güreşleri'ne bin 420 güreşçi katıldı.

Hatay'ın Yayladağı İlçesi'nde bu yıl 8.'si düzenlenen ve 5-6 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen "Geleneksel Hatay Yayladağı Festivali", Atatürk Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Çelenk sunumunun ardından yapılan festival yürüyüşüne AK Parti Hatay Milletvekili Mehmet Soydan, Hatay Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Yayladağı Kaymakamı Enver Ünlü, Yayladağı Belediye Başkanı Tayfun Kızılkaya, Hatay İl Jandarma Alay Komutanı Albay Feramus Küçük, Festival Ağası Şekip Önal, diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüşün ardından davulcuların yaptığı 'Davul Şov'a protokol üyeleri de halay çekerek katıldı.

Festivalin ikinci gününde ise Yayladağı Dervent Belediye Spor Tesisleri'nde "Geleneksel Aba Güreşi" müsabakaları yapıldı. Aba Güreşi müsabakalarını Hatay Valisi Ahmet Kayhan, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin ve AK Parti Hatay Milletvekili Mehmet Soydan'ın yanısıra çok sayıda vatandaş izledi. 6 ayrı sıklette düzenlenen müsabakalara Gaziantep, Osmaniye, Adana, Kahramanmaraş, Kilis, Şanlıurfa, Niğde ve Karaman illerinden bin 420 güreşçi katıldı. Müsabakalar sonunda dereceye giren güreşçilere toplam 10 bin YTL para ödülü dağıtıldı.

Festivale katılarak, güreşleri izleyen Milletvekili Soydan, "Aba Güreşi, Orta Asya'dan gelen ve geldiği şekliyle Yayladağı'nda sürdürülen bir güreştir. Geleneksel festival haline gelmeden önce düğünlerde güreşler düzenlenirdi. Geçen yıl ben de güreş ağalığı yaptım. Buradaki amaç; toplumun ilgisini, dikkatini biraz daha arttırmak. Yüzyıllardır devam eden bu güreşi geleceğe taşımak istiyoruz. İnanıyorum ki gelecek yıllarda Kırkpınar'la rekabet edeceğiz. Kırkpınar'daki güreş de atalarımızdan gelen bir spor. Ama buradaki güreş, koşullar ve kıyafet bakımından farklılıklar içeriyor. Biz bunu Kırkpınar'ın ötesine taşımayı gönülden arzu ediyoruz. İleride Kırkpınar'la rekabet edecek duruma gelirsek kimse şaşırmasın" diye konuştu.

Düzenledikleri festivalin her geçen yıl daha geniş kitlelere hitap ettiğini ve güzelleştiğini belirten Belediye Başkanı Tayfun Kızılkaya ise, "Düzenlediğimiz her festivalle şehrimizin gelişimine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bizim festivalimizi önemli kılan Aba Güreşlerimizdir. Büyük bütçelerle düzenlenen ve büyük destek alan Kırkpınar Güreşleri'nden sonra Aba Güreşleri dalında en büyüğünü Yayladağı olarak biz düzenlemekteyiz. Bunu iddia ediyoruz" ifadelerini kullandı.