Haberler

Yurt Dışında Yaşayan Türk Gençlerin Kampı Devam Ediyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Mehmet Köse, Türkiye olarak yurt dışındaki gençlere yönelik diaspora politikalarının temel ayaklarından birisinin, oradakilerin ana vatanına aidiyetini, ilişkisini devam ettirmeleri, kültürlerini korumaları olduğunu bildirdi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Mehmet Köse, Türkiye olarak yurt dışındaki gençlere yönelik diaspora politikalarının temel ayaklarından birisinin, oradakilerin ana vatanına aidiyetini, ilişkisini devam ettirmeleri, kültürlerini korumaları olduğunu bildirdi.

Gençlik ve Spor ile Dışişleri Bakanlıkları ve YTB tarafından yurt dışında yaşayan Türk gençlere yönelik "Kimlik ve Kültür" temalı "Yurtdışı Türkler Gençlik Kampı" Antalya'da devam ediyor.

Kampta düzenlenen seminerde YTB Başkanı Mehmet Köse ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, bir araya geldiği gençlerin sorularını yanıtladı.

Köse, kampta yurt dışında yaşayan gençlerin, özellikle üniversiteyi de okuyan 20-25 yaşındaki gençlerin bir hafta birlikte zaman geçirdiklerini belirterek, kamp süresince gençlerin kendi kültürlerini, memleketlerini, toplumu tanımaları noktasında çalışma, seminer ve eğitim programları düzenlediklerini anlattı.

"Türkiye'nin yurt dışında 6,5 milyon insanı var." diyen Köse, şöyle devam etti:

"Bu insanların yaklaşık 1,5-2 milyon arası genç kuşak. Bu genç kuşak, yüzde 95 oranında da orada doğma büyüme. Bunların ana vatanlarını, dillerini, kültürlerini öğrenmeleri için de benzer kültürel hareket ve programları Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı olarak ilgili kurumlarla yürütüyoruz. Önümüzeki dönemde farklı kamp programları da yapacağız. Hali hazırda yurt dışında yaşayan gençlerin Türkiye'deki kamu kurumlarında staj yapmaları için program yürütüyoruz. Gençler staj programıyla hem mesleki tecrübelerini geliştiriyor hem de Türkiye'yi daha iyi tanıyor. Türkiye olarak yurt dışındaki gençlere yönelik diaspora politikalarımızın temel ayaklarından birisi, oradakilerin ana vatanına aidiyetini, ilişkisini devam ettirmeleri, kültürlerini korumaları."

"Kampların sayısı artırılmalı"

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da Türkiye'deki bu kampların sayısının artırılması gerektiğini vurgulayarak, bu kamplarda Avrupa'nın her yerinden gelen gençlerin birbirleriyle kaynaştığını kaydetti.

Yeneroğlu, "Eğitim faaliyetleriyle kendi tarihlerine, kendi kültürel miraslarına, kendi zenginlikleriyle ilgili, buraya gelen konuşmacılarımız bilgilendiriyor, bilinçlendiriyor. Bu bilinçle Avrupa'da Türk toplumu içinde öncülük, önderlik yapacak, oradaki Türk toplumunun varlığını, geleceğini koruyacak faaliyetlerde bu gençlerimizin aktif olmasını sağlamayı amaçlıyoruz." diye konuştu.

Kamp hakkında bilgiler

Çeşitli ülkelerde yaşayan Türk gençlerinin kaynaşmalarını sağlamak, dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek amacıyla Alaaddin Keykubat Gençlik Kampı'nda düzenlenen etkinliğin ilk dönemine, Almanya, Avusturya, Belçika, Lübnan, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Kanada, Lüksemburg ve ABD'de yaşayan 18-25 yaşındaki erkekler katıldı.

Toplam 360 gencin iştirak ettiği kampın kızlar etabının da yapılacağı belirtilirken, gençlerin hem kültürleri tanıması hem de birbirleriyle kaynaşması amaçlanıyor.

Dağcılık, bisiklet, futbol, okçuluk gibi spor aktiviteleri ve halk oyunları ile günü dolu dolu geçiren gençlerin kampı, 24 Mart-8 Nisan'ı kapsıyor.

Kaynak: AA / Güncel

Mustafa Yeneroğlu Ak Parti Antalya Türkiye Politika Güncel Haberler

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarını artıran teklif yasalaştı

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarını artıran teklif yasalaştı

Son anket yayınlandı! CHP ile AK Parti arasındaki makas iyice açılıyor

Son anket yayınlandı! CHP ile AK Parti arasındaki makas iyice açılıyor

İstanbul'da pastanede silahlı çatışma: 3 ölü, 5 yaralı

İstanbul'da pastanede silahlı çatışma: 3 ölü, 5 yaralı

Bakmadan Geçme

Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 24 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 24 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 24 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 24 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 24 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 24 Mayıs 2024 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 24 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 24 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Aziz Yıldırım'ın yönetim listesinde kimler var? İşte Aziz Yıldırım'ın yönetim kurulu! Astrolog Meral Türkiye Kupası şampiyonunu bildi mi, Astrolog Meral ZTK tahmini neydi 2024? 23-24 Mayıs hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? Fenerbahçe PFDK kaç maç ceza aldı? Mert Hakan Yandaş Oosterwolde kaç maç ceza aldı? #128680
Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title