Soli Pompeiopolis Antik Kentinde Kazı Çalışmaları Başladı - Haberler
Haberi Paylaş

Soli Pompeiopolis Antik Kentinde Kazı Çalışmaları Başladı

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Soli Pompeiopolis Antik Kentinde Kazı Çalışmaları Başladı

Mersin'in merkez Mezitli İlçesi'nde, Helenistik dönemin en önemli liman kentlerinden olan Soli Pompeipolis Antik kentinde kazı çalışmaları yeniden başladı.

Mersin'in merkez Mezitli İlçesi'nde, Helenistik dönemin en önemli liman kentlerinden olan Soli Pompeipolis Antik kentinde kazı çalışmaları yeniden başladı.

Toprak altındaki binlerce yıllık tarihi mirasın gün yüzüne çıkarılması için yapılan kazılar,

Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı'nın başkanlığında başlatıldı. Kazılarda antik kentte yer alan sütunlu caddenin açığa çıkarılması ve Roma dükkanlarının restorasyon projelerine ağırlık verilmesi hedefleniyor. Aralarında arkeolog, mimar ve öğrencilerin olduğu 80 kişilik ekip, aşırı sıcak nedeniyle kurdukları dev çadır altında çalışmaları yürütüyor. İki ay sürmesi beklenen çalışmalar hakkında bilgi veren Arkeolog Gözdem Güler, kazı çalışmalarına yeniden başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, "Soli Pompeiopolis, Helenistik döneme yaklaşık 250 bin kişinin yaşadığı önemli bir kent. Roma döneminde de bu cazibesini sürdürdü ve önemli bir liman kenti oldu. Doğu Akdeniz'de limanla birleşen ve sütunlu caddesi olan nadir kentlerden biri. 2015 kazı çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Bu seneki amacımız restorasyon çalışmalarıyla birlikte Roma dönemine ait sütunlu caddenin devamını bulmak istiyoruz. Bu ana caddede çıkacak buluntular, Roma arkeolojisine önemli katkıda bulunacaktır. Akdeniz'in geçmiş tarihini günümüze taşımaya devam ediyoruz" dedi. - Mezitlimersin

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Dokuz Eylül Üniversitesi Mezitli Mersin Roma Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title