Haberler

Polo'nun Atası Sayılan "Çevgan" Azerbaycan'da Yaşatılıyor

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Gösterilerden genel görüntü ve detaylar- Açılış konuşması- Turnuvadan genel görüntü ve detaylar- Atçılık Federasyonu Genel Sekreteri Behruz Nebiyev'in açıklamaları Polo'nun atası sayılan "Çevgan" Azerbaycan'da yaşatılıyor- Azerbaycan'da, tarihi ata sporu ve Polo'nun atası olarak bilinen Çevgan şampiyonası başladı Azerbaycan'da, ata sporlarından sayılan ve Polo'nun atası sayılan Çevgan'ın ülke şampiyonası başladı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Gösterilerden genel görüntü ve detaylar- Açılış konuşması- Turnuvadan genel görüntü ve detaylar- Atçılık Federasyonu Genel Sekreteri Behruz Nebiyev'in açıklamaları Polo'nun atası sayılan "Çevgan" Azerbaycan'da yaşatılıyor- Azerbaycan'da, tarihi ata sporu ve Polo'nun atası olarak bilinen Çevgan şampiyonası başladı Azerbaycan'da, ata sporlarından sayılan ve Polo'nun atası sayılan Çevgan'ın ülke şampiyonası başladı. Bakü'deki "Bine At Sporları Merkezi"nde düzenlenen şampiyonanın açılış törenine Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rehimov, Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfez Garayev, Atçılık Federasyonu Başkanı Elçin Guliyev ve davetliler katıldı.Tören, Azerbaycanlı sporcuların atlarla yaptığı gösteriyle başladı. At üzerinde çeşitli akrobasi hareketleri yaparak bayrak açan sporcular, izleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı.Daha sonra şampiyonada yarışacak ve ülkenin farklı bölgelerinden gelen 24 takım izleyicilere tanıtıldı. Azerbaycan Polo milli takımının, Çevgan takımıyla yaptığı gösteri maçı da ilgiyle izlendi. Elçin Guliyev, Azerbaycan'da at sporlarına devlet tarafından büyük önem verildiğini ve bu sporların giderek geliştiğini söyledi. Azerbaycan'da at sporlarının tarihi kökleri olduğunu hatırlatan Guliyev, bu sporların gelişmesi açısından da ülkede büyük bir potansiyel olduğuna vurgu yaptı.Çevgan oyununun Azerbaycan'da doğduğuna dair birçok kaynakta bilgi olduğunu söyleyen Guliyev, dünyada yaygın olan Polo oyununun ise Çevgan'ın çağdaş çeşidi olduğunu, artık yabancı uzmanların da Polo'nun tarihi köklerinin Azerbaycan'a dayandığını kabul ettiğini belirtti.- Ata sporuna ilgi artıyorAtçılık Federasyonu Genel Sekreteri Behruz Nebiyev ise, at sporlarını yaygınlaştırmak için "Çevgan Şampiyonası"nı düzenlediklerini söyledi.İlk şampiyonayı 2010'da düzenlediklerini hatırlatan Nebiyev, "Son yıllarda ata sporumuz olan Çevgan'a ilgi arttı. İlk şampiyonada 4 takım vardı. 2012 ve 2014'de 8'er takım yarıştı. Şimdi ise 24 takım var" dedi.Çevgan'ın dünyaca ünlü Karabağ atlarıyla oynandığını söyleyen Nebiyev, bu atlarının bölgenin en eski cins atları olduğunu, Çevgan'ın ise en eski ata sporu olduğunu belirtti.- Çevgan nasıl oynanırTarihi Türk at sporlarından biri olarak kabul edilen Çevgan 5'er kişilik takımlarla oynanıyor. Geleneksel kıyafetlerle at üzerinde sahaya çıkan sporcular, her biri 15 dakikalık iki devre boyunca sopalarla topu rakip kaleye göndermek için mücadele ediyor.Çevgan'da, Polo'dan farklı olarak karşılaşma boyunca at değiştirilmiyor.

Kaynak: AA / Güncel

Azerbaycan Bakü Polo Politika Güncel Haberler

Bingöl'de bilanço ağırlaşıyor! Madde bağımlısı şahsın bıçakladığı 2 kişi daha hayatını kaybetti

Bingöl'de bilanço ağırlaşıyor! Madde bağımlısı şahsın bıçakladığı 2 kişi daha hayatını kaybetti

Ankara'yı sarsan iddia: Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu'nun yüzüne telefonu kapattı

Ankara'yı sarsan iddia: Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu'nun yüzüne telefonu kapattı

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title