Haberler

Mersin'de Türk Mutfağı Haftası etkinliği düzenlendi

Güncelleme:

Mersin'de, Türk Mutfağı Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikle kentin lezzetlerinden tantuni, fındık lahmacun ve cezerye tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde kutlanan 'Türk Mutfağı Haftası' kapsamında Mersin Valiliği, Mersin Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Toros Üniversitesi ve Mersin Gastronomi Derneğince Suphi Öner Öğretmenevi'nde etkinlik düzenlendi.

Mersin'de, Türk Mutfağı Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikle kentin lezzetlerinden tantuni, fındık lahmacun ve cezerye tanıtıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde kutlanan "Türk Mutfağı Haftası" kapsamında Mersin Valiliği, Mersin Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Toros Üniversitesi ve Mersin Gastronomi Derneğince Suphi Öner Öğretmenevi'nde etkinlik düzenlendi.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, etkinliğin açılışında, bu yıl Türk Mutfağı Haftası'nın "Sürdürülebilir Türk Mutfağı: Sağlıklı, Geleneksel, Atıksız" temasıyla düzenlendiğini söyledi.

Türkiye'de 1584, Mersin'de ise 23 tescilli gıda ve diğer ürünlerin olduğunu anlatan Pehlivan, kenttin 3 ürünün de tescil sürecinin devam ettiğini belirtti.

Pehlivan, kentin kültürü, değerleri gibi gastronomi alanındaki ürünlerine de sahip çıktıklarını ve bunların kayıt altına alınması için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Mersin Gastronomi Derneği Başkanı Erol Kılıç da Türk Mutfağı Haftası'na yakışır şekilde çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından aşçı kıyafeti giyen Vali Pehlivan, beraberindekilerle başta kentin lezzetlerinden tantuni, fındık lahmacun, cezerye olmak üzere Türk mutfağına özgü yemeklerin sunumunun yapıldığı stantları gezdi, yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak: AA / Güncel

Suphi Öner Öğretmenevi Recep Tayyip Erdoğan Fındık Lahmacun Mersin Valiliği Emine Erdoğan Mersin Gastronomi Yemek Kültür Etkinlik Güncel Haberler

Melih Gökçek 'Arsaları sattım' dedi, akıllara Bülent Arınç'ın 2015'teki sözleri geldi

Melih Gökçek "Arsaları sattım" dedi, akıllara Bülent Arınç'ın 2015'teki sözleri geldi

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ne konuştular? CHP lideri Özel'den emekli ve asgari ücretliyi umutlandıran sözler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ne konuştular? CHP lideri Özel'den emekli ve asgari ücretliyi umutlandıran sözler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title