Haberler

Gsm Numara Transferinde Uyarı Tonu Tartışması

Mobil telefonlarda, operatörler arasında numara taşındığında "uyarı tonu" yollanmasına son verilmesine ilişkin öneriler tartışılıyor.

Mobil telefonlarda, operatörler arasında numara taşındığında "uyarı tonu" yollanmasına son verilmesine ilişkin öneriler tartışılıyor. Mobil operatörler uyarı tonunun kaldırılmasını isterken, tüketici örgütleri, abonelerin "bilgilendirilme hakkı" olduğuna dikkat çekiyor.

DHA'nın, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği'nde değişiklik öngören taslağına ilişkin sorularını yanıtlayan Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, uygulamanın kaldırılmasına destek veren tüketici örgütünün sarı sendikadan farkı olmadığını savundu.

"Tüketicinin en başta bilgi sahibi olma hakkı olduğu gibi diğer operatörlere 500 dakika aylık görüşme imkanı tanıyan operatör, kendi içinde 10 bin dakikaya izin veriyor" diyen Ağaoğlu, "Bu uygulamanın kaldırılması bir yana, arayan abone karşı tarafındaki nurama kendi operatörüne geçmişse, değişik bir uyarı tonuyla ya da ikinci bir ikazda bulunulması yerinde olur" dedi.

Aradığı abonenin kendi operatörüne geçtiğini fark eden abonenin, şebeke içi görüşme dakilarından iletişime geçtiğini anlayacağını ve özgürce iletişim kuracağını dikkat çekerek, şöyle devam etti:

"Hali hazırda böyle bir uyarı yapılmadığı için arayan abone karşı kişin numarasının ilk rakamları farklı olduğu için görüşmesini çok kısa tutmaktadır. Ayrıca numara taşımada uyarı tonunun kaldırılmasıyla ilgili öne sürülen komik gerekçeler tüketicinin telefonun dinledindiği yormasına yol açmaktadır. Aslında bu faydalı bir durumdur. Çünkü böylelikle numarsının dinledildiği kişi konuşmalarında ölçülü olacak ve ileride gerçektende numaralarasının dinlendiğini düşünerek ölçülü davranacaktır."

"UYARI TONU YALNIZCA TERCİH EDEN İÇİN OLMALI"

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı İbrahim Güllü ise yaptığı açıklamada, "Uyarı tonu, sadece tercih eden tüketici için olmalı ve ancak uyarı tonu yerine aranan GSM operatörünün ismi belirtilmelidir" dedi.

İbrahim Güllü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun, Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği'nin; farklı GSM operatörlerine ait numaralar arasında iletişim kurulduğunda, arayan tüketiciye ayrıt edici uyarı tonu zorunluluğunu düzenleyen 18. maddesinde değişiklik çalışması yapılarak; uyarı tonunun, arzu eden tüketici için uygulanmasına ilişkin düzenleme kamuoyu görüşüne sunulduğunu belirtti.

"UYARI TONU AMACINDAN UZAKLAŞIYOR"

Güllü, numara taşınabilirliği uygulamasının başladığı dönemde tam rekabet ortamının oluşmasında büyük yarar sağlayan bu uygulamanın, ilerleyen süreçte ve günümüzde, bu ortamın oluşmasını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekerek, şöyle anlattı:

"Şu anda tüketiciye hizmet veren her üç GSM operatörünün tarifeleri incelendiğinde; her yöne uygulamasının oldukça yaygın olduğu, oluşan rekabet ortamı nedeniyle bu durumun daha da yaygınlaşmakta olduğu ve tüketicilerin tarife seçiminde her yöne paketlerini tercih ettikleri gözlemlenmektedir. Dolayısıyla uyarı tonu uygulamasının işlevi, gerekliliği ve özelliği, amaca uygun olmaktan uzaklaşmaya başlamıştır."

"TARİFESİ HER YÖNE OLMAYAN TÜKETİCİNİN UYARILMASI"

Tüketicilerden ulaşan isteklerde, GSM operatörü değişikliğinin yanlış izlenimlere yol açacağını belirten Güllü, "Yapılan kamuoyu araştırmaları; her üç aboneden birinin, operatör değişikliği yaptığının anlaşılmasını istemediğini gösteriyor" dedi ve ekledi:

"Numarasını hiç taşımamış abonelerin yüzde 41'nin, uyarı tonu uygulaması nedeniyle numarasını taşımadığı, en önemlisi uyarı tonunu duyan abonelerin yüzde 40'nın, uyarı tonunun ne anlama geldiğini bilmedikleri sonucunu göstermektedir. Ancak farklı GSM operatöründen hizmet alan bir aboneyi arayan 'her yöne' paketinin dışında tarifeye tabi tüketicinin, uyarılmasının, tüketicinin evrensel haklarından olan bilgilenme hakkının gereği olduğu da, kuşkusuzdur."

"GSM OPERATÖRÜNÜN İSMİNİN SÖYLENDİĞİ UYARI SESİ"

Güllü, "Tüketici Başvuru Merkezi olarak bu saptamalarına göre, yönetmeliğin 18. maddesinde öngörülen değişikliği desteklediğimizi, arayan abonelerden tercih edenler dışındaki aboneler için uyarı tonu uygulamasının sona erdirilmesini, uyarı tonu almayı tercih eden tüketiciler için de, uyarı tonu yerine aranan GSM operatörünün isminin söylendiği uyarı sesi uygulamasının başlatılmasının tüketici yararına olacağı görüşündeyiz" dedi. - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Aydın Ağaoğlu Gsm Politika Güncel Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bakmadan Geçme

18 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 18 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Gaziosmanpaşa, Esenler, Küçükçekmece elektrik kesintisi! 18 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 18 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Bayrampaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bayrampaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Başakşehir hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Başakşehir nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bakırköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bakırköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bahçelievler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bahçelievler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bağcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bağcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Avcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Avcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Arnavutköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Arnavutköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title