Haberler

CHP'li Akın: "Fatura Ödenmediği İçin Yaklaşık 1,2 Milyon Abonenin Gazı Kesildi"

Güncelleme:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) resmi verilerine göre 2021 yılında faturasını ödeyemediği için doğal gazı kesilen abone sayısının yüzde 43,2 oranında arttığını açıkladı. Akın, “Doğal gaz müjdesinin verildiği 2020 yılında fatura ödemediği için 840 bin aboneye kesinti uygulanırken; 2021 yılında bu rakam rekor artışla 1 milyon 197 bine çıktı. Bu durum, gizlenmek istense de Türkiye’deki enerji yoksulluğunu gözler önüne seriyor. Henüz 2022 yılının ilk altı ayında konutlarda doğalgaza yapılan yüzde 120 oranındaki zamla, doğalgazı kesilen abone sayısı daha da artacaktır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) resmi verilerine göre 2021 yılında faturasını ödeyemediği için doğal gazı kesilen abone sayısının yüzde 43,2 oranında arttığını açıkladı. Akın, "Doğal gaz müjdesinin verildiği 2020 yılında fatura ödemediği için 840 bin aboneye kesinti uygulanırken; 2021 yılında bu rakam rekor artışla 1 milyon 197 bine çıktı. Bu durum, gizlenmek istense de Türkiye'deki enerji yoksulluğunu gözler önüne seriyor. Henüz 2022 yılının ilk altı ayında konutlarda doğalgaza yapılan yüzde 120 oranındaki zamla, doğalgazı kesilen abone sayısı daha da artacaktır" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, EPDK tarafından aylık ve yıllık olarak açıklanan sektör raporlarındaki verilerin 2021 yılında yaşanan yoksullaşmayı gözler önüne serdiğine dikkat çekti.

CHP'li Akın, "İktidarın doğalgaz müjdesi vererek faturaların düşeceği vaadinde bulunduğu 2020 yılına göre 2021 yılında faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abone sayısı rekor oranda arttı. Bu durumu doğrudan EPDK'nın resmi verileri ortaya koyuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Akın; EPDK verilerine göre 2020 yılında ise 1 milyon 279 bin 990 aboneye doğal gaz kesintisi yapıldığını; kesintilerin yaklaşık yüzde 65,7'sinin fatura bedelini zamanında ödenmemesinden kaynaklandığını belirtti. CHP'li Akın, buna göre 2020 yılında faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abone sayısının 840 bin 954 olduğunu bildirdi.

"2021'DE KESİNTİ SAYISI 1,19 MİLYON ABONEYE ÇIKTI"

CHP'li Akın, EPDK verilerine göre 2021 yılında 1 milyon 620 bin 64 aboneye doğalgaz kesintisi yapıldığı; kesintilerin yaklaşık yüzde 73,9'unun fatura bedelinin zamanında ödenmemesinden kaynaklandığını dile getirdi. Akın, buna göre; 2021 yılında faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abone sayısının 1 milyon 197 bin 228 olduğunu kaydetti.

"HER 15 ABONEDEN BİRİNİN GAZI KESİLDİ"

CHP'li Akın, 2021 yılında faturasını ödeyemediği için doğal gazı kesilen abone sayısının 2020 yılına göre 356 bin 274 abone arttığına dikkat çekti. EPDK'nın resmi verilere göre yalnızca bir yıl içerisinde faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abone sayısının yüzde 42,3 oranında arttığını belirten Akın, açıklamasında şu değerlendirmeleri yaptı.

"İktidar 2020 yılında Karadeniz doğalgazıyla ilgili müjde vererek faturaların düşeceği vaadinde bulundu. Bu müjdeden bir yıl sonra - 2021 yılında ise - faturasını ödeyemediği için doğalgaz kesintisi yapılan abone sayısı rekor oranda arttı. Toplam abone sayısının 17 milyon 885 bin 750 olduğu dikkate alındığında faturasını ödeyemediği için her 15 aboneden bir abonenin doğalgazı kesildiği ortaya çıkıyor. Başka bir deyişle iktidar gizlemek istese de her apartmanda, her sokakta bir komşumuzun doğalgazı kesildi. Isınma gibi temel bir ihtiyaç artık lükse döndü."

Kaynak: ANKA / Güncel

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Cumhuriyet Halk Partisi Ahmet Akın Güncel Haberler

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Yarıştan çekilen Joe Biden, adaylık için yardımcısı Kamala Harris'i destekleyecek

Yarıştan çekilen Joe Biden, adaylık için yardımcısı Kamala Harris'i destekleyecek

ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi

ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title