Haberler

BM Genel Kurulu Başkanı, Aıds'i 2030 Yılına Kadar Bitirme Hedefinin "Kötü Bir Şekilde Yoldan Saptığını" Söyledi

Güncelleme:

BM Genel Kurulu Başkanı Csaba Korosi, "HIV/AIDS'i 40 yılı aşkın süredir dünya çapında bir sağlık krizi olarak tutan bu zorlukları ele almalıyız" dedi.

BM Genel Kurulu Başkanı, Aıds'i 2030 Yılına Kadar Bitirme Hedefinin Kötü Bir Şekilde Yoldan Saptığını SöylediBM Genel Kurul Başkanı Csaba Korosi (sağdan ikinci), New York'taki BM Genel Merkezi'nde Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü için düzenlenen özel genel kurul toplantısında konuşuyor, 29 Kasım 2022. (Fotoğraf: Mark Garten/UN Photo/Dağıtım Xinhua aracılığıyla)

BM Genel Kurulu Başkanı Csaba Korosi, "HIV/AIDS'i 40 yılı aşkın süredir dünya çapında bir sağlık krizi olarak tutan bu zorlukları ele almalıyız" dedi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 1 Aralık (Xinhua) -- BM Genel Kurulu Başkanı Csaba Korosi, Çarşamba günü, AIDS'i 2030 yılına kadar bitirme hedefinin "kötü bir şekilde yoldan sapması" sebebiyle harekete geçme çağrısında bulundu.

Korosi, 1 Aralık'a denk gelen Dünya AIDS Günü için mesajında, "eşitsizlikler, ayrımcılık ve insan haklarının hiçe sayılması ilerlememizi engellediği için" 2030'a kadar AIDS'i sona erdirme hedefinin kötü bir şekilde yolundan saptığını söyledi.

Csaba Korosi, "HIV/AIDS'i 40 yılı aşkın bir süredir dünya çapında bir sağlık krizi olarak tutan bu zorlukları ele almalıyız" dedi ve "AIDS'i bitirmenin bilime dayalı bir yolu var ama ne yazık ki bu herkes için ulaşılabilir değil" diye ekledi.

Korosi, "Eğer uluslararası toplum harekete geçerse bu on yılda 3,6 milyon yeni HIV enfeksiyonu ve 1,7 milyon AIDS bağlantılı ölüm önlenecek" dedi.

Genel kurulda AIDS'e dair 2021 Siyasi Deklarasyonu'nun 2025 için iddialı ancak hükümetler ve topluluklar için ulaşılabilir küresel taahhütler ve hedefler içerdiğini belirten Korosi, tüm üye devletleri ve paydaşları AIDS'i sona erdirmek için siyasi ve mali taahhütlerini yenilemeye çağırdı.

Csaba Korosi, "Test ve tedavi gibi kanıta dayalı hizmetlere evrensel erişimin yanı sıra yeni teknolojiler konusunda küresel işbirliğini sağlamalıyız" dedi.

"Sürdürülebilir finansman biçimindeki uluslararası dayanışma da hayati derecede gerekli. Eşitleme için çaba sarf edilirse dünya kimseyi geride bırakmadan yoluna geri dönecektir" diyen BM Genel Kurulu Başkanı, "AIDS krizi bilime, dayanışmaya ve sürdürülebilirliğe dayalı çözümler için olgunlaşmış durumda bulunuyor. Herkesi çağrıya katılmaya ve harekete geçmeye davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Xinhua / Güncel

Birleşmiş Milletler Dünya HIV Haberler

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Yazılım sorunu sadece Bitcoin'i etkilemedi! Fiyatı 67 bin doların üzerine çıktı

Yazılım sorunu sadece Bitcoin'i etkilemedi! Fiyatı 67 bin doların üzerine çıktı

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title