Haberler

Bingöl'de Şehit Olan Askerler İçin Deniz'de Anıt Yapıldı

Denizli'de, Elazığ-Bingöl karayolunda şehit edilen 33 asker anısına anıt yapıldı.

Denizli'de, Elazığ- Bingöl karayolunda şehit edilen 33 asker anısına anıt yapıldı. Anıtın açılışına katılanlar arasında bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Bu milleti Gazi Mustafa Kemal'in gösterdiği o muasır medeniyet seviyesine götürmek için verilen mücadele, cephede verilen savaş gibidir. Verdiğimiz mücadele cephede savaşmakla aynıdır" dedi.

Acıpayam İlçesi'ne bağlı Dodurgalar Mahallesi'nde, 24 Mayıs 1993 tarihinde Elazığ-Bingöl karayolunda, bölücü terör örgütü PKK'lı teröristler tarafından şehit edilen 7'si Denizlili 33 askerin anısına mahalle mezarlığının girişine '33 Şehit Asker Anıtı' yaptırıldı. Anıtın açılışı ölüm yıldönümlerinin bir gün sonrasında gerçekleştirildi. Bakan Zeybekci'nin yanı sıra Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli milletvekilleri Bilal Uçar, Mehmet Yüksel, Nurcan Dalbudak, AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, şehit askerlerden 14'ünün yakını, gaziler ve aileleri anıtın açılış törenine katıldı. Törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Bir konuşma yapan Bakan Zeybekci, şehitlerin hakkının asla ödenemeyeceğini ve emanetlerine her zaman sahip çıkıldığını belirterek, "Bizim milletimiz İslam'ın bayraktarlığını, vatanın mukaddesatını, namusun kutsallığını hep ön planda tutarak şehitliği kendine hedef olarak görmüştür. Biz her yerde şehit olduk. Orta Asya'dan Kafkasya'ya, Filistin'den Çanakkale'ye kadar her yerde milyonlarca kez şehit olduk. Biz kutsal davamız için şehit olduk. Bizim destanlarımız var. Malazgirt'ten, Kurtuluş Savaşı'na kadar onlarca destanımız var. Sadece Müslüman Türk olduğumuz için Balkanlarda milyonlarca şehit verdik. Vatanımız, dinimiz, bayrağımız, ırzımız için şehitliği gelecek nesillere hiç unutturmamız lazım" dedi.

Millet için, din için mücadele eden canını verenlerin Allah yolunda şehit olduğunu kaydeden Zeybekci, "Bu milleti Gazi Mustafa Kemal'in gösterdiği o muasır medeniyet seviyesine götürmek için verilen mücadele de, cephede verilen savaş gibidir. Bu milleti dünya milletler topluluğunda namerde muhtaç olmayan ecdadın bize miras bıraktığı yere götürmek için öğrencilerin verdiği mücadele de aynı derecede önemlidir. İşte tüm bu mücadelelerle bir zamanlar biz de öyle bir milletmişizki, gelmişiz dünyaya medeniyet nedir milliyet nedir diye göstermişiz" diye konuştu. Bakan Zeybekci konuşmanın ardından 14 şehit ile 14 gazi ve yakınına plaket verdi. Ardından şehit yakınları tarafından açılış yapıldı, duygulu anlar yaşandı.

ŞEHİTLERİN ADI

Terör örgütü PKK'nın sözde ateşkes ilan ettiği 1993 yılında halen Diyarbakır'da ömür boyu hapis cezasını çeken 'Parmaksız Zeki' kod adlı Şemdin Sakık ve arkadaşları tarafından katledilen ve adlarına anıt yaptırılan şehit askerler ve memleketleri şöyle:

İbrahim Erten (Konya), Mustafa Yılmaz (Konya), Erkan Kaçan (Konya), Mevlüt Özkan (Konya), Hilmi Şahin (Konya), Ali Arar (Konya), İlyas Uyar (Konya), Hüseyin Çelik (Denizli), Ahmet Apak (Denizli), Ercan Çobanoğlu (Denizli), Mustafa Koçanoğlu (Denizli), Baki Umutlu (Denizli), Şeref Tay (Denizli), Mehmet Öztürk (Denizli), Hasan Gültutan (Hatay), Mehmet Tura (Adana), Şenol Cansız (Samsun), Cavit Yaman (Samsun), Nihat Odabaşı (Kastamonu), Ramazan Akkaya (Kastamonu), Uğur Bozacı (İstanbul), Ünal Kalafat (İstanbul), Ahmet Aran (Manisa), Haydar Aslan (Trabzon), Murat Elibol (Çanakkale), Aydın Kuzey (Çanakkale), Adem Zongur (Kırıkkale), Musa Sarıgöz (Osmaniye), Murat Menteş (Bolu), Hikmet Özdemir (Malatya), Abdullah Kara (Antalya), Birol İrfan Askar (Afyonkarahisar), Selahattin Aysan (Isparta).

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Denizli Bingöl Elazığ Konya Politika Güncel Haberler

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

Depozito İade Sistemi başlıyor! İadesi yapılacak her şişe için ödenecek rakam da belli

Depozito İade Sistemi başlıyor! İadesi yapılacak her şişe için ödenecek rakam da belli

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

title