Futbol, Vatikan'a da Adım Attı

Futbol, Vatikan'a da Adım Attı

Yeryüzünde Kitlelerin En Büyük İlgi Odağı Spor Dallarından Biri Olan Futbol, Nihayet Vatikan'a da Adım Attı.

Futbol, Vatikan'a da Adım Attı

Yeryüzünde kitlelerin en büyük ilgi odağı spor dallarından biri olan futbol, nihayet Vatikan'a da adım attı.

Vatikan tarafından düzenlenen Papazlar Kupası'nda yaklaşık 50 ülkenin papaz adayları ve papazlarından oluşan oyuncular, 16 takım halinde yarışacaklar. Papazlar Kupası'nın ilk maçı, 24 Şubat Cumartesi günü Papalık Gregoryan Üniversitesi ile Mater Ecclesiae Papaz Okulu arasında oynanacak.

Vatikan'a bağlı kurumların oluşturduğu takımlar arasında oynanacak olan Papazlar Kupası'na ilişkin ayrıntılar, katolik eğilimiyle tanınan İtalya Spor Merkezi adlı dernek tarafından düzenlenen bir basın toplantısıyla duyuruldu.

Toplantısında, İtalya Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Gianni Petrucci de hazır bulundu. Petrucci, Vatikan yetkililerinin bu girişiminin, futbol açısından olumlu bir imaj oluşturacağına inandığını söyledi.

Turnuvaya toplam 16 takım katılacak. Takımlarda, Papua Yeni Gine ve Myanmar gibi futbol geleneğinin güçlü olmadığı ülkelerin papaz adaylarından oluşan oyuncular da yer alacak. Papazlar Kupası'nda, İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) tarafından belirlenmiş kuralların aynen geçerli olmayacağı da belirtildi.

Papazlar Kupası karşılaşmalarında, takımlar her biri 30'ar dakikadan oluşan iki devreli maç yapacaklar. Papazlara göre uyarlanan yeni kurallara göre hakemin, oyun sırasında kuralları ihlal edenlere mavi kart gösterip, 5 dakikalığına oyuncuyu geçici olarak maç dışında bırakma olanağı da olacak.

İtalya Spor Merkezi'nin düzenlediği basın toplantısında, Vatikan'ın gelecekte oluşturabileceği milli takıma ilişkin yeni bir formanın tanıtımı da yapıldı.

Forma, Vatikan bayrağının renklerinden ve armasından oluşuyor. Kenarları sarı şeritli olan beyaz renkli formada, ''Aziz Petrus'un anahtarları'' olarak bilinen arma da yer alıyor.

Kaynak: AA