Fed'in Faiz İndirimine Tepkiler. Piyasalar Kısa Vadede Rahatladı, Orta Vadede Endişe Var

Fed'in Faiz İndirimine Tepkiler. Piyasalar Kısa Vadede Rahatladı, Orta Vadede Endişe Var

Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) Politika Faizlerinde Yaptığı İndirim, Türkiye ve Diğre Piyasalarda Kısa Vadeli Rahatlama Olarak Görülürken Orta Vedede İse Endişe Devam Ediyor.

Fed'in Faiz İndirimine Tepkiler. Piyasalar Kısa Vadede Rahatladı, Orta Vadede Endişe Var

-Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) politika faizlerinde yaptığı indirim, Türkiye ve diğre piyasalarda kısa vadeli rahatlama olarak görülürken orta vedede ise endişe devam ediyor.

İSTANBUL(ANKA) - Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) politika faizlerinde yaptığı yarım puan indirip yüzde 4.75'e çekmesinin etkileri tartışılıyor.

FED kararını ANKA'ya değerlendiren uzmanlar, söz konusu faiz indiriminin piyasalarda geçici bir rahatlamaya yol açsa da, orta ve uzun vadede kriz endişelerinin sürdüğünü kaydetti. Uzmanlar, Türk ekonomisinin ise FED'in faiz indiriminden olumsuz anlamda etkilenmeyeceğini, dolar kurundaki düşüşün ise sürebileceğini vurguladı.

-TEMKİNLİ YAKLAŞALIM-

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı:

"Yarım puan düzeyindeki indirim kısa vadede piyasaları çok rahatlatacak. Orta vadede olumlu havanın sürmesi için uluslararası piyasalarda mali şirketlerin bilançolarındaki sorunları bu süreçte gidermeleri gerek. Türkiye Merkez Bankası'nın faiz indiriminin piyasaları kısa vadede rahatlatmadı. Ancak uluslararası piyasaları gözleyen Türk piyasasında bu karar kısa vadede ciddi kredi yatırımlarına dönüşecebilir. Eğer bu indirim, ABD'de ekonomik büyüme oluşturmaması durumunda orta vadeye ertelenen daha büyük bir dalgalanma ve kriz doğurabilir.

-PİYASALAR YARIN OLUMLU AÇILACAK-

ABank Genel Müdür Yardımcısı Murat Özer:

"Yarın piyasaların çok olumlu açılacak. Ancak, orta vadede endişeler var. Dünyada merkez bankaları finans piyasalarının beklentileri doğrultusunda hareket ediyor. Umarım orta vadede bu oyun ters tepmez".

-"MAKRO GÖSTERGELER BELİRLEYİCİ OLACAK"-

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ali İhsan Gelberi:

"Bundan sonra önemli olan, bu faiz indirimi kararının makro ekonomik göstergeleri nasıl etkileyeceğidir. Şu anda piyasalarda iki tez var: Birincisi, 1998 yılından sonra ABD ekonomisinin diğer ekonomilerle ilişkilerinin zayıflaması nedeniyle ABD ekonomisindeki olumsuz gelişmelerin diğer ülkeleri çok fazla etkileyemeyeceği yönünde. İkincisi ise, dünya ekonomisinin yüzde 30'unu oluşturan ABD ekonomisinde yaşanan olumsuzlukların her halükarda diğer ülke piyasalarını etkileyeceği doğrultusunda. Bu iki tezden hangisinin doğru olduğu, önümüzdeki günlerde piyasanın faiz indirimine vereceği tepkilerle netleşecek. FED, 30-31 Ekim ve 11 Aralık'ta iki toplantı daha yapacak. Bu toplantılardan çıkacak kararlar da gelecek dönemin nasıl şekilleneceği konusunda büyük önem taşıyor."

-"TÜRKİYE, İNDİRİM KARARINDAN OLUMLU ETKİLENECEK"-

TEB Yatırım Başekonomisti Sertan Kargın:

"FED'in faiz indirimi kararı, ABD ekonomisinin büyümesinde bir yavaşlama olduğunun açık bir kanıtıdır. Bu da ABD'nin piyasalar açısından kredibilitesini düşürecek bir unsurdur. FED Başkanı Bernanke'nin 'Mevcut bütçe açığı, cari açık ve enflasyonist baskıların birlikte devam etmesi mümkün değil' açıklaması önemli. Bundan sonra FED, makro ekonominin gerçekleri ile piyasa beklentileri arasında ciddi bir denge kurmak zorunda. Türkiye, faiz indirimi kararından olumlu yönde etkilenecektir. Ancak, imalat sanayii ihracata dayalı olan Türkiye'de, bu alanda bazı olumsuz gelişmeler yaşanabilir. Orta gelir grubunun sıcak paraya olan yöneliminde bir artış olabilir. Önümüzdeki dönemde doların değer kazanması uzak bir ihtimal. Faiz indirimleri devam ederse, dolar kuru düşmeye devam edecektir."

-"PİYASALARDAKİ RAHATLAMA KALICI OLMAZ"-

İktisat Yatırım Araştırma Direktörü Muhittin Küley:

"Geçtiğimiz haftalarda ABD'deki açıklanan işsizlik rakamları, ABD ekonomisinde resesyon endişelerini yeniden canlandırmıştı. Faiz indiriminin ardından bu anlamda bir rahatlama yaşansa da, bu rahatlamanın uzun vadede kalıcı olacağını söylemek zor. ABD şirketlerinin 3. ve 4. çeyrek bilançolarında açıklayacakları rakamlar büyük önem taşıyor. Özellikle hisse fiyatlarındaki hareketliliğe dikkat edilmeli. Faiz indirimi kararı, FED için de ciddi bir politika değişikliğine işaret ediyor. Son dönemde petrol, buğday ve altın gibi emtiaların fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Bu durum önümüzdeki dönemde küresel anlamda enflasyonist baskıları tetikleyebilir." (ANKA)

Kaynak: ANKA