Erzurum'da çocuklar 'anadolu masalları'yla buluştu
Haberler » Güncel » Erzurum'da çocuklar 'anadolu masalları'yla buluştu - Haber

Erzurum'da çocuklar 'anadolu masalları'yla buluştu

Erzurum'da çocuklar 'Anadolu Masalları'yla buluştuÇOCUKLARI Anadolu kültürünü yansıtan masallarla buluşturmayı hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nün Anadolu Masalları Projesi resim sergisi Erzurum'da açıldı.

Erzurum'da çocuklar 'anadolu masalları'yla buluştu

'da çocuklar 'Anadolu Masalları'yla buluştu

ÇOCUKLARI Anadolu kültürünü yansıtan masallarla buluşturmayı hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nün Anadolu Masalları Projesi resim sergisi Erzurum'da açıldı. 80 masalın resimlerini içeren sergiye çocuklar büyük ilgi gösterdi.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nun ortaklığıyla hayata geçirilen 'Anadolu Masalları Projesi' resim sergisi Nenehatun Kültür Merkezi'nde açıldı. Pedagog ve halk bilimciler tarafından çocuklar seviyesine uyarlanan ve 16 Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisinin resimlerini yaptığı eserler masal isimleriyle birlikte sergilendi.

Proje Koordinatörü Eskişehir Mehmetçik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Esin Kavga, 80 masal için çizilen 1500 kareden 550'sinin kullanıldığını söyledi. Anadolu Masalları Projesi'nin milletin kültürel birikimlerini ortak değerlerinin nesilden nesile aktarılmasının hedeflendiğini belirten Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, bir amacın da çocukların hayal güçlerinin geliştirilmesi olduğunu vurguladı. Kaygusuz, "Halk edebiyatı ürünleri arasında yeralan masalların binlerce yıl öncesinden günümüze gönderilmiş şifreli mektuplardır. Onları okumak, yorumlamak, öğrencilere anlatmak ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak bizlerin en büyük görevidir" dedi.

500 ÖĞRETMENE MASAL ANLATICILIĞI EĞİTİMİ

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Daire Başkanı Uğur Kılıç, Anadolu masallarının felfese temeli olan bir proje olduğunu bildirdi. Kılıç, "Bu toprağın değerlerini, iyiliğe, doğruluğa, güzelliğe kılavuzlayan, bu toprakların değerlerini öğretmek amacıyla oluşturulmuş bir projedir. Proje kapsamında 500 öğretmene masal anlatıcılığı eğitimi verildi. Nisan ve Haziran dönemlerinde Erzurum'un ev sahipliğinde 500 öğretmene daha masal anlatıcılığı eğitimi verilecek. Pedagog ve halk bilimciler tarafından çocuklar seviyesinde uyarlanan 80 masal, okul öncesi, 1.-2. sınıf ve 3.-4. sınıf düzeylerine göre üç grupta tasnif edildi" diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Vali Yardımcısı Uğur Köroğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Daire Başkanı Uğur Kılıç, Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz çocuklarla birlikte serginin açılış kurdelesini kesti. Protokol üyeleri sergiyi gezerken minik öğrenciler, kendileri için ayrılan bölümde masal dinledi.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Erzurum'da çocuklar 'anadolu masalları'yla buluştu

Manşet

Haberler