Erdoğan'dan Seçim Sonuçları Değerlendirmesi

Erdoğan'dan Seçim Sonuçları Değerlendirmesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sandıktan Birlik ve Beraberliğin, Demokrasi ve Cumhuriyetin Daha da Güçlenerek Çıktığını Vurguladı.

Erdoğan'dan Seçim Sonuçları Değerlendirmesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sandıktan birlik ve beraberliğin, demokrasi ve cumhuriyetin daha da güçlenerek çıktığını vurgulayarak, "Çok partili siyasi hayatımızda, özellikle rahmetli Menderes'ten sonra, 1954 iktidarından sonra ilk defa milletimiz, iktidarına devam kararı vermiştir. 52 yıllık süreç içerisinde hiçbir iktidar, iktidardayken ikinci kez oylarını arttırarak iktidarda kalamamıştır" dedi.

Resmi olmayan seçim sonuçlarının netlik kazanmasıyla eşi ile birlikte AK Parti Genel Merkezi'ne gelen Başbakan Erdoğan, parti binasının ikinci katında bulunan balkondan halka hitap etti. 'Güçlü lider, güçlü Türkiye' anonsuyla kürsüye gelen Erdoğan ve Gül çifti, elele vererek halkı selamladı. Erdoğan, konuşmasında Türkiye'nin genel seçimleri tamamladığını, milli iradenin hür ve şeffaf bir şekilde sandıklara yansıdığını söyledi. Vatandaşların huzur ve güven içinde demokratik tercihlerini ortaya koymuş

olmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Erdoğan, "Demokrasimiz, önemli bir sınavını dünyaya örnek olabilecek şekilde başarıyla vermiş, ulaştığı olgunluk seviyesini tüm dünyaya göstermiştir. Ülkemize, milletimize ve demokratik hayatımıza hayırlı olsun" diye konuştu. Gayri resmi sonuçlar üzerine ilk değerlendirmelerini yapmak istediğini belirten Erdoğan, milletin önemli bir çoğunluğuyla AK Parti'yi toplumsal merkezin adresi olarak tescil ettiğini, bunun için oylarını AK Parti'de birleştirdiğini

kaydetti. Bunun aslında çok önemli bir tespit olduğunun altını çizen Erdoğan, "Çok partili siyasi hayatımızda, özellikle rahmetli Menderes'ten sonra, 1954 iktidarından sonra ilk defa milletimiz iktidarına devam kararı vermiştir. 52 yıllık süreç içerisinde hiçbir iktidar, iktidardayken ikinci kez oylarını arttırarak iktidarda kalamamıştır. Tabi ki bu sizin kararınızdır. Çünkü AK Parti'nin hamurunu siz yoğurdunuz" şeklinde konuştu.

Seçim sonuçlarını 'Sandıktan birlik ve beraberliğimiz, demokrasimiz ve cumhuriyetimiz daha da güçlenerek çıkmıştır' sözleriyle değerlendiren Erdoğan, bu seçimde kazananın millet, gelecek, güven ve istikrar olduğunu söyledi. Milletin güven ve istikrar içinde AK Parti ile 'Durmak yok, yola devam' kararı aldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Seçimlerden oylarımızı daha da arttırarak çıktığımız artık anlaşıldı. Öncelikle aziz milletimize, AK Parti'ye gösterdiği büyük teveccüh ve destekten dolayı şahsım ve partim adına en derin duygularımla şükranlarımı arz ediyorum. Bu sonuçta emeği geçen her kademedeki bütün arkadaşlarıma, gerek ana kademe gerek gençlik ve kadın kollarındaki bütün arkadaşlarımı kutluyorum."

Bu başarının AK Parti'yi şımartmak yerine omuzlarındaki sorumluluğu daha da arttırdığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "Omuzlarımızdaki sorumluluğu daha da arttırmıştır. Milletimizden aldığımız güzlü sorumluluğu bütün ağırlığıyla omuzlarımızda hissediyoruz" mesajını verdi. Konuşmasında demokratik tercihlerini AK Parti'den yana kullanmayanlara da seslenen Başbakan Erdoğan, herkesin müsterih olmasını istedi. "Sizin sandıktan verdiğiniz değerli mesajınızı anlıyorum" diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Lütfen müsterih olun. Kime oy verirseniz verin, oylarınız bizim için değerlidir. Tercihlerinize saygı duyuyoruz. Farklılıklarımızı demokrasinin gereği olarak görüyoruz, Demokrasi, farklılıkları esas alan bir tercihtir. Seçimlerde daha güçlü çıkan parti olarak bu zenginliği korumak bizim görevimizdir. Rahat olunuz, Çünkü milletimizin emanetine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sonuna kadar sahip çıkacağız."

(DA-MAY-OK-Y)

Kaynak: İHA