Memur zammından sonra Memur-Sen'den ilk açıklama: Ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez - Haberler
Haberi Paylaş

Memur zammından sonra Memur-Sen'den ilk açıklama: Ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez

Haberler.com - Servet Uzun - Ekonomi
 - Güncelleme:

Memurlara yapılan yüzde 30,5 zammın ardından Memur-Sen Konfederasyonu Başkanı Ali Yalçın'dan ilk açıklama geldi. Yapılan artışın memurları memnun etmediğini belirten Yalçın, "Yüzde 30,5'lik artış, ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez. Bir an önce ekonomideki dalgalanmayı durdurmak, yükselen fiyatları indirmek gerekir. Bir kez daha ifade ediyoruz ki; sabit gelirliler için en iyi zam düşük enflasyon ve piyasa istikrarıdır." dedi.

TÜİK'in enflasyon verilerini açıklamasından sonra memurlara gelecek zam oranı da belli oldu. Yüzde 23 enflasyon zammı ve yüzde 5 dönem zammı alan memurlardan ek zam talebi de geldi. Bu talebe kayıtsız kalamayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönem zammında yüzde 2,5'lik artışa gittiklerini belirtti. Böylece memurların maaş artış oranını 30,5'e çıktı. Yapılan zammın ardından Memur-Sen Konfederasyonu Başkanı Ali Yalçın, sosyal medya hesabından ilk değerlendirmeyi yaptı.

Vatandaşların alım gücünün düştüğüne dikkat çeken Başkan Ali Yalçın, "Bugün açıklanan enflasyon oranıyla, sürekli olarak dile getirdiğimiz; eylül ayından itibaren kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerindeki alım gücü kayıpları gün yüzüne çıkmıştır. Özellikle toplu sözleşme sonrası etkisini gösteren fiyat artışlarının oluşturduğu alım gücü kayıpların giderilmesi için hükümet nezdinde gerekli girişimleri yaptık." ifadelerine yer verdi.

Memur zammından sonra Memur-Sen'den ilk açıklama: Ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez

Zammın seyyanen olmasını istediklerini söyleyen Yalçın, "Ek zam/ilave ödeme teklifimizin bütün kamu görevlilerine eşit yansıması için "seyyanen" olmasını istedik. Hükümet tarafından ek zam gündeme almış ancak sadece %2,5'lik bir artış yapılmıştır! Ocak ayı itibariyle maaşlara yansıyacak olan %22,48'lik enflasyon farkının toplu sözleşme hükmü sonucu olduğu, ocak zammı olan %5'in ise toplu sözleşme kararı gereği olduğu unutulmamalıdır. Hükümet tarafından yapılan ilave zam ile birlikte, ilk altı ay için maaş ve ücretlerde %30,5'lik bir artış olacaktır." ifadelerini kullandı.

Memur zammından sonra Memur-Sen'den ilk açıklama: Ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez

Memurların memnun olmadığını belirten Yalçın, "% 30,5'lik artış, ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez. Bir an önce ekonomideki dalgalanmayı durdurmak, yükselen fiyatları indirmek gerekir. Bir kez daha ifade ediyoruz ki; sabit gelirliler için en iyi zam düşük enflasyon ve piyasa istikrarıdır. Memur-Sen olarak; gelir dağılımında adaleti sağlama ve kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltme mücadelemiz kararlılıkla sürecektir." dedi.

Memur zammından sonra Memur-Sen'den ilk açıklama: Ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez

Servet Uzun
Haberler.com Haberler.com - Ekonomi

Ali Yalçın Memur Sen Memur Zam Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (9)

ismail bey :

Sendikacılık sistemini kaldırmak lazım. Çalışma kanununa değiştirilemez madde koyacaksın...Tüm çalışanlar altı aylık dönemlerde enflasyon yüzde 1 fark alır... Ben çalışayım, kazanayım, birileri benim sırtımdan 80-90 bin tl maaş alsın, lüks plazalarda sıcak sıcak otursun, kapıda 4 sekreter, altında lüks arabalar.. artı yılbaşı sözleşmede satış sakalı.. iki dönem sonra vekil koltuğu garantisi.

Doğrucu Davud:

Fatura yine memura kesildi. Bu kadar hayat pahalılığının yanında artık bu kalem oynatmalarını yapmayacaklardı. Dağ fare doğurdu. Attıkları taş ürküttükleri kurbağaya değmedi. Yine hayal kırıklığı. Memurun hafızasını hafife almak 20 milyon nüfusu hafife almak anlamına gelir.

Samet Aslan:

Gerçekten tüm memur arkadaşlar bu malum sendikadan çekilmeli.Masada hep sattılar...

Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title