Haberler

İncirlik Üssü'ndeki yasaklama esnafı etkiledi

Güncelleme:

İncirlik Üssü'nün yer aldığı İncirlik Mahallesi esnafı, İsrail ve ABD protestoları nedeniyle yabancı askerlerin üs dışına çıkmasının yasaklanmasıyla iş yapamaz hale geldi. Bir zamanlar 'Küçük Amerika' olarak nitelendirilen İncirlik Üssü, 2011 yılında olduğu gibi yine sessizliğe büründü.

ADANA'da, Türk-ABD ortak savunma tesisi olan İncirlik Üssü'nün yer aldığı İncirlik Mahallesi esnafı, İsrail ve ABD protestoları nedeniyle yabancı askerlerin üs dışına çıkmasının yasaklanmasıyla iş yapamaz hale geldi. Bir zamanlar 'Küçük Amerika' olarak nitelendirilen İncirlik Üssü, 2011 yılında olduğu gibi yine sessizliğe büründü.

ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı 39'uncu Kanat Komutanlığı ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı'nın konuşlu olduğu İncirlik Üssü'nün yer aldığı İncirlik Mahallesi esnafı, Körfez Savaşı ve ABD'nin Irak işgali döneminde 20 bini aşkın yabancı askerin bulunması nedeniyle altın çağını yaşadı. Dericiler, halıcılar, kuyumcular, hediyelik eşya satan iş yerleri ile lüks eğlence mekanlarının yer aldığı İncirlik Mahallesi'ndeki esnafın, 2002'de asker sayısının azaltılmasıyla birlikte işleri sekteye uğradı. Adanalıların yanı sıra turistlerin de alışverişe ve gezmeye geldiği mahallede 2011'de DEAŞ tehlikesi nedeniyle ABD'li askerlerin üs dışına çıkmasının yasaklanmasıyla tam anlamıyla hareketlilik son buldu. Mahallede yüzlerce esnaf kepenk kapattı.

ESNAF İŞ YERLERİNE YATIRIM YAPTI

ABD'li askerlerin üsten çıkmasına 21 Ocak 2023'te izin verildi. Haberi alan esnaf, iş yerlerinin kepenklerini açtı. Esnaf, bakımsız kalan iş yerlerine yatırım yapıp yeniden düzenleyerek işbaşı yaptı. İşlerini yoluna koyan esnafı bu kez de İsrail-Filistin Savaşı vurdu. Askerlerin üsten çıkması yeniden yasaklanınca ve protestolar da artınca esnaf iş yapamaz hale geldi. Filistin'e destek veren grupların haftada birkaç gün üsse yürüyüş yapması ve polis ekiplerinin engeliyle karşılaşması nedeniyle de esnafta tedirginlik yaşamaya başladı. Bazı iş yeri sahipleri, savaşa rağmen ticaret yapmaya çalıştıkları için protestocuların tepkileriyle karşılaştıklarını söyledi.

'BORCUNU ÖDEYEMEYENLER PERİŞAN'

Mahallede giyim mağazası işleten Mürsel Gürbüz, Burada hepimiz evimizi, arabamızı satıp iş yerlerimizi yeniledik. Borca girenler oldu. Tekrar yaşanan bu gelişmeler bizi çok kötü etkiledi. Borcunu ödeyemeyenler perişan durumda. Protestoların yerinin burası olmaması lazım. Dün yine protestocular üsse yürümek istedi. Bağırdılar, çağırdılar, polis izin vermeyince gittiler. Protestoculara da hak veriyoruz biz de aynı görüşü ve davayı savunuyoruz ama herkes işinin, gücünün derdinde dedi. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

İncirlik İsrail Ekonomi Güncel Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bakmadan Geçme

18 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 18 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Gaziosmanpaşa, Esenler, Küçükçekmece elektrik kesintisi! 18 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 18 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Bayrampaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bayrampaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Başakşehir hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Başakşehir nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bakırköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bakırköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bahçelievler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bahçelievler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bağcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bağcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Avcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Avcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Arnavutköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Arnavutköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title