Haberler

Gsm Operatörlerinin Haksız Kazançları, Ulaştırma Bakanlığına Aktarılacak"

TÜDER Genel Başkanı Ağaoğlu: "Tasarıda, tüketicilerin cep telefonu operatörlerinden alacaklarının devlete devredilmesi öngörülüyor" "Tasarı bu haliyle kanunlaştığı takdirde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından işletmecilerin tüketicilerden haksız tahsilat yaptığı tespit edilerek iade edilmesine.

ZAFER AKPINAR - Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonunda kabul edilen kanun tasarısının yasalaşması halinde tüketicilerin GSM operatörlerinden alacaklarının iki yıl sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına aktarılacağını iddia etti.

Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri" başlığıyla 60'ı aşkın maddeden oluşan tasarının, Plan ve Bütçe Alt Komisyonundan geçtiğini söyledi.

Maddelerden birinin, cep telefonu ve internet abonelerini yakından ilgilendirdiğini belirten Ağaoğlu, "Onaylanması durumunda GSM operatörlerinin tespit edilen ve tüketiciye iade edilmeyen haksız kazançları, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına aktarılacak" dedi.

Ağaoğlu, uygulamayla ilgili bilgilere, tasarıda yer verildiğini dile getirdi.

Tasarının ilgili maddesinini içeriğine değinen Ağaoğlu, şöyle devam etti:

"Tasarıda, tüketicilerin cep telefonu operatörlerinden alacaklarının devlete devredilmesi öngörülüyor. Tasarı bu haliyle kanunlaştığı takdirde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından işletmecilerin tüketicilerden haksız tahsilat yaptığı tespit edilerek iade edilmesine karar verildiği halde iki yıl aboneye geri ödenmeyen bedeller, faiziyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının hesabına yatırılacak. Kanun tasarısında yer alan, 'İşletmecinin tüketicilerden haksız olarak ücret tahsil ettiğinin tespiti halinde, işletmecinin bu tutarları tüketicilerine iade etmesine karar verilir. İade tutarı, işletmecinin haksız olarak tahsil ettiği tutar ve tahsil tarihinden ödeme tarihine kadar Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanunun ikinci maddesinin ikinci fıkrasına göre hesaplanacak günlük avans faizinden oluşur' şeklindeki düzenleme ile tüketicilerden haksız tahsil edilen bedellerin faiziyle iadesi öngörülüyor. Aynı maddenin devamında, 'İşletmeci, tüketicilerine ulaşabilmek için kurum tarafından belirlenecek tüm yöntemleri uygulamakla yükümlüdür. Bu idari tedbirin, kurul kararının ilgili işletmeciye tebliğ edildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde işletmecinin tüketiciye ulaşamaması veya herhangi bir sebeple iadenin gerçekleştirilememesi nedeniyle yerine getirilememesi halinde bu iade bedelleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre araştırma ve geliştirme gelirleri olarak genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Bakanlığın merkez muhasebe birimi hesabına yatırılır' deniyor."

Ağaoğlu, GSM operatörü veya internet servis sağlayıcısına haksız ödeme yapan tüketicilerin, alacaklı olduğu kurumlara karşı zaman aşımı süresi olan 10 yıl hak arama imkanı varken iki yıldan sonra alacağının tahsilinin mümkün olmayacağını öne sürdü.

Tasarının yasalaşması durumunda abonenin, genel  bütçenin sahibi olarak Maliye Bakanlığını mahkemeye verip bu tutarı geri almasının mümkün olmayacağını savunan Ağaoğlu, "Ayrıca küçük tutarlar için külfetli bir yol olduğu da ortadadır" diye konuştu. - Balıkesir

Kaynak: AA / Ekonomi

Aydın Ağaoğlu Gsm Ekonomi Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmelerinde gerilim had safhada! İçeride tartışma, koridorda arbede yaşandı

Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmelerinde gerilim had safhada! İçeride tartışma, koridorda arbede yaşandı

Bakmadan Geçme

Lamine Yamal'ın sevgilisi kim? Yamal'ın sevgilisi var mı, kaç yaşında, nereli, boyu kaç? 17-18 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 17-18 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İsmail Kartal kalp krizi mi geçirdi? İsmail Kartal'ın sağlık durumu ve iddialar hakkında açıklama geldi İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Menderes ve Tire 17-18 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı hangi kanalda? BJK Shakhtar Donetsk maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-SHAKHTAR) EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! 17 Temmuz EXXEN spor canlı izle! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? İslahiye, Nurdağı, Oğuzeli 17-18 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! İznik Gölü nerede? İznik Gölü hangi şehirde, nereye bağlı? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Sarıçam, Ceyhan, Kozan 17-18 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Meram, Ereğli, Akşehir 17-18 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! Kıbrıs'ta gezilecek yerler listesi : Kıbrıs seyahatinde nerelere gidilir? Kıbrıs'ın en güzel şehri hangisi? Kıbrıs'ı gezmek için kaç gün gerekli? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Nilüfer, Gemlik, Osmangazi 17-18 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Manavgat, Konyaaltı, Serik 17-18 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Ümraniye, Bağcılar, Bahçelievler 17-18 Temmuz 2024 İstanbul su kesintisi listesi!
Dünyaca ünlü bankadan Türkiye için tahmin: Enflasyon yüzde 40'a gerileyecek

Dünyaca ünlü bankadan Türkiye için tahmin: Enflasyon yüzde 40'a gerileyecek

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title