Dünya Yine Beşten Küçük Kaldı! ABD Tek Başına Bütün Oyları Geçersiz Kıldı

Dünya Yine Beşten Küçük Kaldı! ABD Tek Başına Bütün Oyları Geçersiz Kıldı

BMGK'da görüşülen Kudüs tasarısının 14 ülkenin kabul etmesine rağmen tek başına ABD tarafından veto edilerek düşürülmesi, Erdoğan'ın "Dünya beşten büyüktür" tepkisinin haklılığını gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletlerin ve onun icra kurulu konumundaki 5 daimi üyeli Güvenlik Konseyinin yapısını her fırsatta eleştirdi.

5'İ DAİMİ 15 ÜYESİ VAR

193 üyesi bulunan Birleşmiş Milletlerin, önemli bir operasyonel karar alması gerektiğinde, devreye otomatik olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) giriyor. Bu konseyin de 5'i daimi olmak üzere 15 üyesi bulunuyor.

Geçici üyeler aslında göstermelik olarak görev yapıyor. Zira 5 daimi üyeden biri konseye gelen bir kararı veto ettiğinde, diğer 14 üyenin oylarının hiçbir hükmü bulunmuyor. Bu daimi üyeler de ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya'dan oluşuyor.

"DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yapının 193 üyeli ülkenin iradelerini abluka altına aldığını belirterek sık sık "Dünya beşten büyüktür" vurgusu yapıyor. Yani "bu beş ülke, tek bir oy haklarıyla dünyanın geri kalanına tahakküm edemez" vurgusu yapıyor.

ERDOĞAN'IN ELEŞTİRİLERİNİN HAKLILIĞI BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI

Erdoğan'ın bu eleştirisinin haklılığı, bugün bir kez daha ortaya çıktı. Türkiye'nin öncülüğünde Mısır tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) sunulan ve "ABD'nin Kudüsİsrail'in başkenti kabul ettiği" kararın ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına aykırı olması sebebiyle "hukuken geçersiz" sayılmasını öngören tasarı, ABD tarafından veto edildi.

14 ÜLKENİN OYLARI "ÇÖPE GİTTİ

ABD'nin vetosuna karşın konseyin kalan üyeleri İngiltere, Fransa, Çin, Rusya, Uruguay, Bolivya, Etiyopya, İtalya, Japonya, Kazakistan, Senegal, İsveç ve Ukrayna, Mısır'ın tasarı lehinde oy kullandı.

Ancak tek başına ABD'nin veto etmesi nedeniyle konseyde karar alınamadı ve diğer 14 ülkenin oyları resmen çöpe gitti.

BM GENEL KURULU'NA GETİRİLEBİLİR

ABD'nin söz konusu tasarıyı BMGK'da veto etmesi üzerine konunun BM Genel Kurulu'na taşınacağı ve bu platformda üçte iki çoğunlukla kabul edilmesi için çaba gösterileceği belirtildi.

Dün Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre tasarının, şu anda BMGK üyesi olan Mısır tarafından sunulacağı, teklifin sahibinin ise Filistin olduğu kaydedilmişti. Ancak ABD'nin Kudüs kararının ardından yoğun bir diplomasi süreci yürüten Türkiye'nin bu süreçte önemli rol oynadığına dikkat çekilmişti.