Biliç: Çeyrek Finalde Favori Diye Bir Şey Olmaz

Avrupa Futbol Şampiyonası Çeyrek Finalinde Yarın Türkiye Karşısına Çıkacak Hırvatistan Futbol Takımı'nda, Teknik Direktör Slaven Biliç, Türkiye Maçının Zor Geçeceğini Söyledi.

Biliç: Çeyrek Finalde Favori Diye Bir Şey Olmaz

Avrupa Futbol Şampiyonası çeyrek finalinde yarın Türkiye karşısına çıkacak Hırvatistan Futbol Takımı'nda, teknik direktör Slaven Biliç, Türkiye maçının zor geçeceğini söyledi.

Biliç, maçın oynanacağı Ernst Happel Stadı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile yapacakları maçın favorisinin olmadığını belirterek, ''Çeyrek finale kadar gelmiş takımlar arasında favori olmaz. Şu anda 8 çeyrek finalist var. Sekizi de favori diyebilirim'' ifadesini kullandı.

Türkiye'nin grubundaki son 2 maçını geriden gelerek kazanmasının büyük başarı olduğunu hatırlatan Biliç, şunları söyledi:

''Ama bu başarı bir de zafiyeti gösteriyor. Kimse yenik duruma düşmek istemez. Yarın bizim amacımız 1-0, veya 2-0 galip duruma geçmek. Ancak Türkler'in bu başarılarını bildiğimiz için son düdüğe kadar oyun disiplininden kopmayacağız.''

Oyuncularının performansından memnun olduğunu, ancak Türkiye maçı öncesi üzerlerinde bir baskının da bulunduğunu ifade eden Slaven Biliç, ''Ancak şu ana kadar geldiğimiz noktada elde ettiğimiz başarı nedeniyle bu baskı artık takımı motive eder'' diye konuştu.

Biliç, futbol kamuoyunda ve basında Türkiye maçında yüzde 73'lük şansın kendilerine verilmesini ise şöyle değerlendirdi:

''Bu sonucu ben yapmadım. Hep beraber ortak çalışmamızın bir sonucu diye bilirim. Ülke olarak genel anlamda spora yatkınlık var. Sporda fiziki yapının önemi kadar zekanın da büyük önemi vardır. Ancak ikisini bir arada kullananlar daha başarılı olur. Hırvatistan insanı futbolu çılgınca seviyor. Hırvatistan futbolunun yıldızları da daha zengin ve daha büyük ülkelerdekilere oranla halkla daha iç içe giriyor. Hepsinden önemlisi futbolda çok yetenekliyiz. Bütün bu unsurlar birleşince yüzde 73'lük şans ortaya çıkıyor.''

Bazı basın yayın organlarında yer alan Türkiye'nin çeyrek finale çıkmasını şans eseri olarak değerlendirmesi ile ilgili olarak da Biliç, ''Ben böyle bir şey demedim. Ancak çeyrek finale gelmiş bir takım var ortada ve bunu hak ederek geldi'' şeklinde konuştu.