Ben Kaymakam mı Olsam?" Programı
Türkiye Cumhuriyeti 97 yaşında! 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun

Ben Kaymakam mı Olsam?" Programı

18.04.2018 18:33 | Son Güncelleme: 18.04.2018 18:33
Ben Kaymakam mı Olsam?

Ankara Valisi Ercan Topaca, kaymakamlık mesleğinin iyi ve itibarlı bir meslek olduğunu belirterek, "İyi çalıştığınız sürece toplumda sevilip sayılacağınız bir meslektir.

Ankara Valisi Ercan Topaca, kaymakamlık mesleğinin iyi ve itibarlı bir meslek olduğunu belirterek, "İyi çalıştığınız sürece toplumda sevilip sayılacağınız bir meslektir. Fedakarlık gerektiren bir meslektir. Çoluk çocuğunuzdan biraz fedakarlık yapacaksınız ama ülkeye hakikaten hizmet etmek istiyorsanız tavsiye edebileceğim, çok köklü bir tarihi olan, onurlu ve şerefli bir meslektir." dedi.

Bilkent Üniversitesinde, İçişleri Bakanlığı, Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, ODTÜ, TED Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Türk İdareciler Derneği tarafından, "Ben Kaymakam mı Olsam?" programı düzenlendi.

Vali Topaca, programda yaptığı konuşmada, mesleğe başladıktan sonra aldığı görevlerden, edindiği tecrübelerden bahsederek şunları söyledi:

"Valilik kurumu, devlet var olduğu andan itibaren değişik adlarla bütün sistemlerde vardır. Yaptığı iş, konumu itibariyle merkezin, Ankara'nın, Hakkari'deki, Bursa'daki, Konya'daki, Şırnak'taki temsilcisi, görünen yüzü validir. Yani merkezi uç noktalarda temsil eden ve merkez adına bazı yetkileri kullanan kişidir. Dolasıyla önemli bir makamdır."

Vali ve kaymakamların yerel yönetimlerle de ilişkileri olduğunu, merkezi idarenin yerel yönetimler üzerinde koordinasyonu sağlamak üzere kullandığı bazı yetkileri bulunduğunu dile getiren Topaca, şunları kaydetti:

"İyi ve itibarlı bir meslektir. İyi çalıştığınız sürece toplumda sevilip sayılacağınız bir meslektir. Fedakarlık gerektiren bir meslektir. Çoluk çocuğunuzdan biraz fedakarlık yapacaksınız ama ülkeye hakikaten hizmet etmek istiyorsanız tavsiye edebileceğim, çok köklü bir tarihi olan, onurlu ve şerefli bir meslektir. Çok kısa sürede çok büyük tecrübeler kazanabilirsiniz. Her gittiğiniz ilde, ilçede kendinizi kabul ettirmek için mücadele etmek gerekiyor. Bilginizle, görgünüzle, aldığınız kararların isabet derecesiyle kendinizi kabul ettiriyorsunuz. Her gittiğiniz ilin kendine göre bir dengesi, bir yapısı vardır. Bu mesleğe girecekseniz dil konusunu halledin, tarih bilginiz iyi olsun. Halkla ilişkileriniz, sosyoloji bilginiz iyi olsun. İnsan psikolojisini iyi bilmeniz gerekiyor. Hepsi bir bütündür, bir tarafı eksik olursa başarılı olamazsınız. Her şeyden önemlisi ülkeyle bir gönül bağı olması lazım."

Vali Topaca, konuşmasının ardından Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin sorduğu sorulara cevaplar verdi, onlara tavsiyelerde bulunarak başarılar diledi.

Programa Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Çankaya Kaymakamı Kadir Çakır, Türk İdareciler Derneği Başkanı Eski Vali Saffet Arıkan Bedük de katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ben Kaymakam mı Olsam?" Programı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.10.2020 14:38:56. #1.15#
title