Belçika'dan PKK'ya Operasyon

Belçika'dan PKK'ya Operasyon

Belçika Federal Savcılığı, Bugün Terör Örgütü PKK'ya Karşı Ülke Çapında Kapsamlı Operasyonlar Düzenlendiğini, 29 Kişinin Gözaltına Alındığını Açıkladı.

Belçika'dan PKK'ya Operasyon

Belçika Federal Savcılığı, bugün terör örgütü PKK'ya karşı ülke çapında kapsamlı operasyonlar düzenlendiğini, 29 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Savcılık, terörizme karşı mücadele çerçevesinde düzenlenen operasyonlarda, PKK'nın terör faaliyetlerine katılan veya destek verenlerin hedef alındığını duyurdu.

Açıklamada, terörizm uzmanı bir sorgu hakiminin talimat ve kontrolüyle düzenlenen operasyonların, başkent Brüksel ile Liege ve Verviers kentlerinde yürütüldüğünü bildirildi.

Operasyonlar sırasında "somut kanıtlar" arandığını bildiren savcılık, terör örgütünün yandaşlarının ikamet ettikleri ve toplandıkları yerlerin hedef alındığını ve basıldığını ifade etti.

Federal Savcılık, Verviers bölgesinde değişik tabiyetlerden 29 kadının gözaltına alındığını, bu kişilerin sorgulanmasına devam edildiğini duyurdu.

Operasyonlar sırasında çeşitli belge ve bilgisayarlara el konulduğu açıklandı.

Güvenlik kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, operasyonlarda özellikle terör örgütünün eğitim kampı olarak kullandığı yerler hedef alındı.

Liege polisi, geçen ay sonunda, Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranan Mehmet Şahin (33) adlı kişiyi tutuklamıştı.

Kaynak: AA