Ayasofya'da kırılan taşın ardından İbranice kağıtların çıktığı iddiası yalanlandı - Haberler
Haberi Paylaş

Ayasofya'da kırılan taşın ardından İbranice kağıtların çıktığı iddiası yalanlandı

Haberler.com / Gözde Nur Bayar - Haberler | Güncel

Ayasofya Camisi'nde cemaat, bir duvardaki taşın yerinden çıktığını görünce duruma müdahale etti. Kırık taşın arkasında bir poşetin içerisinde 5 parça İbranice olduğu iddia edilen yazılar ve çizimlerin yer aldığı kağıtlar bulundu. Devreye giren savcılık, çıkan parçaların tarihi eser olup olmadığının belirlenmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden inceleme istedi. Kağıtların üzerindeki yazıların İbranice olmadığı ortaya çıktı.

Ayasofya Camii'nde bir mermer bloktaki taşın yerinden çıktığını fark eden cemaat, yetkililere haber verdi. Orada bulunan poşet açıldığında içerisinde bulunan parşömenin üzerinde yazılar ve çizimler görüldü.

Ayasofya'da taşların arasından İbranice yazı çıktı

Polisler, Ayasofya Camisi'nin içerisinde yaptığı incelemede duvarın altı kısmında yaklaşık 30 santimetre genişliğinde ve 10 santimetre uzunluğundaki bir taşın yerinden çıkarılarak gizemli parşömenlerin arkasına gizlendiğini ortaya çıkardı.

Ayasofya'da taşların arasından İbranice yazı çıktı

Sabah'ın haberine göre 5 parça halinde rulo haline getirilmiş kağıtlar ve ilginç resimlerin yer aldığı parşömenler polis tarafından muhafaza altına alındı. Soruşturma başlatan savcılık, çıkan parçaların tarihi eser olup olmadığını belirlenmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden inceleme istedi.

Ayasofya'da taşların arasından İbranice yazı çıktı

İncelemede bulunan kağıtların tükenmez kalemle yazıldığı, İbranice olmadığı ve tarihi eser olmadığı belirlendi. Taşların nasıl kırıldığı ve bu kağıtları kimin oraya yerleştirdiği konusunda ise savcılığın başlattığı soruşturma sürüyor.

Gündem Editörü Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (19)
özgür :Mesele oradaki kağıt değil bugüne kadar orayı bilen yoktu ve üstelik o cami içerisinde o taşı oynatmak bir yere çizik dahi atamazken okadar oyuğun orada ne işi var mevzu o kağıt veya yazılan değil yeni onlar belli mevzu esas olan oradan ne alındi Cevap Yaz 1 28 Yayından Kaldır
Kobra Murat :Mujde bulmus diyorlar, detayi bilmiyorum Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
muro:o kagitta tahminim tanrim zulmunu muslumanlarin uzerinden cekme onlarin sonunu getir falan yaziyodur yemek tarifi olacak degil ya Cevap Yaz 8 5 Yayından Kaldır
Tüm 19 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title