Avrupa Adalet Divanı: "PKK'yı Terör Listesinden Çıkarın"

Avrupa Adalet Divanı: "PKK'yı Terör Listesinden Çıkarın"

Avrupa Adalet Divanı, PKK'nın AB'nin Terör Listesine Dahil Edilmesine İlişkin Prosedürün Avrupa Yasalarına Aykırı Olduğunu Hükmetti. Örgütün Terör Listesinden Çıkarılmasını Öngören Mahkeme Kararının, Avrupa Konseyince Ele Alınması Bekleniyor.

Avrupa Adalet Divanı:

Avrupa Adalet Divanı, PKK'nın AB'nin terör listesine dahil edilmesine ilişkin prosedürün Avrupa yasalarına aykırı olduğunu hükmetti. Örgütün terör listesinden çıkarılmasını öngören Mahkeme kararının, Avrupa Konseyince ele alınması bekleniyor.


AB'nin yüksek mahkeme konumundaki Avrupa Adalet Divanı, 2002 yılında AB terör listesine dahil edilen PKK'nın avukatlarınca yapılan itirazını inceledikten sonra PKK'nın listeye eklenmesi prosedürünün Avrupa yasalarına aykırı olduğunu hükmetti. Adalet Divanı, daha önce reddedilen, PKK'nın itirazını 2007 yılının başlarında kabul edilebilir bulmuş ve örgütün listeden çıkarılmasını talep edebileceğini de bildirmişti.


2006 yılında İran rejimine muhalif örgüt Halkın Mücahitleri konusunda "emsal" sayılan bir karar veren Avrupa Adalet Divanı, Halkın Mücahitleri Örgütü'nün terör listesine alınması ve mallarının dondurulmasının Avrupa yasalarına aykırı olduğunu gerekçesiyle AB'nin kararını iptal etmişti.


Adalet Divanı'nın Halkın Mücahitleri Örgütü'ne ilişkin kararı açıklandığında AB başkentlerinde kararın listede bulunan PKK ve ETA gibi örgütler için "emsal" oluşturacağı yorumları yapılmıştı.


Bu arada, Avrupa Adalet Divanı'nın kararının önümüzdeki dönemde AB Konseyince ele alınması bekleniyor. (ANKA)


(CN/ZG)

Kaynak: ANKA