Auff'ta Yarışacak Filmler Belli Oldu

Auff'ta Yarışacak Filmler Belli Oldu

24.03.2016 11:17 | Son Güncelleme: 24.03.2016 11:17
Auff'ta Yarışacak Filmler Belli Oldu

27. Ankara Uluslararası Film Festivali (AUFF) kapsamında düzenlenen ulusal uzun, kısa ve belgesel film yarışmaları için toplam 386 film başvuruda bulundu.

27. Ankara Uluslararası Film Festivali (AUFF) kapsamında düzenlenen ulusal uzun, kısa ve belgesel film yarışmaları için toplam 386 film başvuruda bulundu. Ön jürinin seçtiği 57 film festivalde yarışmaya hak kazandı.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfından yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara Uluslararası Film Festivali'nde yarışma heyecanı başladı. Ulusal uzun, kısa ve belgesel kategorilerinde başvuran toplam 386 film arasından, ön jürilerin seçtiği ve festival izleyicisinin beğenisine sunulacak 57 film ödül için yarışacak.

28 Nisan'da gala heyecanı

Açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği, Halkbank'ın ana sponsorluğunda yapılacak 27. Ankara Uluslararası Film Festivali, 28 Nisan'da MEB Şura Salonu'nda düzenlenecek açılış gecesiyle sinemaseverlerle buluşacak.

Festival süresince izlenebilecek ve üç kategoride yarışacak filmlerden, jüri tarafından seçilenlere ödülleri, 8 Mayıs'ta Akün Sahnesi'nde yapılacak törende verilecek. Tören başarılı caz solisti Su İdil'in konseriyle tamamlanacak.

- "Ulusal Uzun Film" kategorisinde yarışacak filmler

Ali Karadoğan, Oğuz Onaran ve Seçil Büker'den oluşan ön jüri, "En İyi Film", "Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü", "Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü" gibi birçok ödül için yarışacak 10 uzun film seçti. Takipçilerine Türk sinemasının son dönem örneklerini izleme imkanı da sunacak festivalde yarışacak filmler ve yönetmenleri şunlar:

Senem Tüzen'in "Ana Yurdu", Emre Konuk'un "Çırak", Mustafa Kara'nın "Kalandar Soğuğu", Cansel Elçin'in "Melekleri Taşıyan Adam", Murat Saraçoğlu'nun "Memleket", Mehmet Eryılmaz'ın "Misafir", Özcan Alper'in "Rüzgarın Hatıraları", Selim Evci'nin "Saklı", Tolga Karaçelik'in "Sarmaşık" ve Ahu Öztürk'ün "Toz bezi".

Ulusal kısa ve belgesel kategorisinde yarışacak filmlere para ödülü

Ankara Sanayi Odası, genç sinemacıları teşvik etmek için "En İyi Kısa Film"e 5 bin, "En İyi Belgesel"e 10 bin lira ödül verecek.

Özgür Arık, Tülin Erarslan ve İrfan Demirkol'dan oluşan ön jürinin elemesinden geçen 17 belgesel film ile bu sene tür ayrımı olmaksızın tek bir kategori altında yarışacak 30 kısa film, Bülent Özkam, Hasan Nadir Derin ve Şeyma Balcı'dan oluşan ön jüri tarafından belirlenerek 8 Nisan'da izleyicinin beğenisine sunulacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title