'Atatürk ve Cumhuriyetin Kazanımları' Konulu Konferans Düzenlendi

'Atatürk ve Cumhuriyetin Kazanımları' Konulu Konferans Düzenlendi

Gaziantep Üniversitesi Ömer Asım Aksoy Konferans Salonu'nda, 'Atatürk ve Cumhuriyetin Kazanımları' Konulu Konferans Düzenlendi

'Atatürk ve Cumhuriyetin Kazanımları' Konulu Konferans Düzenlendi

Gaziantep Üniversitesi Ömer Asım Aksoy Konferans Salonu'nda, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynel Özlü tarafından, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde 'Atatürk ve Cumhuriyetin Kazanımları' konulu konferans düzenlendi.

Cumhuriyetin değerini anlayabilmek için onun ne şartlarda ve nelere rağmen kurulduğunu bilmek gerektiğini belirten Doç. Dr. Özlü, Atatürk'ün Türk Milletinin tanımını yaparken hiçbir zaman ırk farklılığını gözetmediğini, bu topraklarda yaşayan herkesin Türk Milleti olduğunu ifade etti. Özlü, Türk kelimesinin hiçbir zaman etnik bir gönderme taşımadığını belirtti.

'Atatürk zaman zaman Türkiye Cumhuriyeti için en büyük eserimdir demiştir' şeklinde konuşan Özlü, 'Türkiye'nin cumhuru yani halkı Cumhuriyeti kutluyor. Cumhuriyetin kazanımları bizim içindir. Atatürk Cumhuriyeti kurarken 'Benim ihtiraslarım var. Ben bu ihtiraslarımın gerçekleşmesini bir fikrin başarısında arıyorum' demiştir. Onun dediği bu fikir hiç şüphesiz cumhuriyet fikridir. Osmanlı Devleti'nden saltanat ve hilafet kurumları devralınmış, bunlar zaman içinde ortadan kaldırılarak milli hâkimiyet ve laik esaslara sahip kurumlar meydana getirilmiştir' diye konuştu.

Özlü, şöyle devam etti:

'Mustafa Kemal ve arkadaşları Türk toplumunun hayatındaki en önemli kırılmayı gerçekleştirmiştir. 2 Bin yıllık Türk Devlet geleneğinin, karanlık, padişahlık sistemini değiştirerek toplumun kendi kaderini kendisinin belirlemesini sağlamışlardır. Osmanlı Devletinin son dönemleri dikkate alındığında 22 bin kilometre karelik alana sahip olan Osmanlı Devleti'nden 800 bin kilometre karelik bir alana sahip olan bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.'

Konferansın sonunda Üniversitemiz Fen ? Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bilgehan Pamuk tarafından Doç. Dr. Zeynel Özlü'ye hediye takdim edildi.

(MRT-MHD) - GAZİANTEP