Artvin: Artvin'de Satılan İşletmede Gergin Anlar

Artvin: Artvin'de Satılan İşletmede Gergin Anlar

Artvin'in Murgul İlçesi'nde özelleştirme sonucu CEKA A.Ş.'ye (ETİ Bakır) devredilen Karadeniz Bakır İşletmeleri'nde (KBİ) gergin dakikalar yaşandı.

Artvin: Artvin'de Satılan İşletmede Gergin Anlar

Artvin'in Murgul İlçesi'nde özelleştirme sonucu CEKA A.Ş.'ye (ETİ Bakır) devredilen Karadeniz Bakır İşletmeleri'nde (KBİ) gergin dakikalar yaşandı.

Edinilen bilgiye göre, sabah saatlerinde işbaşı yapmak için gelen 243 işçi, kapıya asılan KBİ işletmesinin devredildiğini ve işçilerin iş haklarının durdurulduğu şeklindeki yazıyı okuyunca şaşkına döndü. İçeride devir teslimin yapıldığını öğrenen işçiler, kapı önünde oturma eylemi yaparak binaya giriş ve çıkışları kapattı. Kapı önünde nöbet tutan işçiler, kapının açılması istenince gergin anlar yaşadı. İşletmenin yeni sahiplerine, "Eski işçiler ve yeni alınacak işçiler, sendika güvencesi altında çalıştırılması gerekir" diyen işçiler, fabrikanın yeni sahiplerinden bir cevap alamayınca Murgul Kaymakamı Halil Avşar, Belediye Başkanı Mehmet Yıldırım ve Damar Belediye Başkanı Yaşar İnan devreye girdi. Kapı önünde tepkilerini Murgul Kaymakamı'na anlatan işçiler, "Biz ve bizden sonra çalıştırılacak personelin sendika güvencesi ile çalıştırılmasını istiyoruz" dedi.

Devir teslimin yapıldığı işletmenin yeni sahiplerinden Ahmet Ezcan, yaptığı açıklamada, "İşletmede sendika kurulması ve eskisinin devam etmesi, ilk etapta mümkün olamayacak. Çünkü bizim sendikamız değil, eski bir sendika olduğundan belli bir zaman sonra ancak kurulabilecek. Biz öncelikli olarak işletmede çalışan personele tayin teklif edeceğiz. İşletmenin 6 yıllık bir rezervi bulunuyor ve ileriki aşamalarda yapılacak araştırmalarda işletmeye devam edilecek" diye konuştu.

Kapı önünde işçilere bir açıklama yapan Sendika Başkanı Ali Ergün ise, "Biz burada sendikalı veya sendikasız işbaşı yapılırsa neler olabileceğinin bilinci içindeyiz. Sendika adalet olduğu için işveren sendikayı istemez. Biz işçilerimizin ferdi görüşmelerine müsaade etmeyeceğiz ve karalıyız" şeklinde konuştu.

Eylem yapan işçiler de, "Biz, gelen işletmeye, talip olan firmalara karşı değiliz. Biz, işimize sendikamızla devam etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. İşçiler daha sonra, "İşçi burada, iş veren nerede", "Sendika hakkımız söke söke alırız", "Ceka şaşırma, sabrımızı taşırma" şeklinde slogan attı. Bu arada ilan panosuna asılan yazıda da şu ifadelerin yer aldığı öğrenildi:

"Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun kararı gereğince Eti Bakır ile yapılan satış sözleşmesine istinaden komisyon tarafından işletmenin Hidro Elektrik Santrali hariç diğer üniteleri, Eti Bakır A.Ş.'ye devredilmiş, bu nedenle işletmede çalışmakta olan kapsam içi (sendikalı) personelin 14 Temmuz günü itibariyle iş yerine gitmemeleri, ancak Hidro Elektrik Santrali henüz devredilmediğinden burada görevli kapsam içi personelin görevlerine devam etmeleri gerekmektedir."