Altın Portakal Şiir Ödülü Cevat Çapan'a Verildi

Altın Portakal Şiir Ödülü Cevat Çapan'a Verildi

Altın Portakal Şiir Ödülü'ne Layık Görülen Şair Cevat Çapan, Ödülünü Aldı.

Altın Portakal Şiir Ödülü Cevat Çapan'a Verildi

Altın Portakal Şiir Ödülü'ne layık görülen Şair Cevat Çapan, ödülünü aldı.

Antalya Kültür Sanat Vakfı Altın Portakal Şiir Ödülü Seçici Kurulu tarafından, şiirlerindeki doğallığı, gerçekçiliği, özel ile geneli buluşturmuş olmasındaki ustalığı ile ''Bana Düşlerini Anlat'' yapıtıyla 12'incisi verilen Altın Portakal Şiir Ödülü'ne layık görülen Şair Cevat Çapan, ödülünü Antalya Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle aldı.

21 Mart Dünya Şiir Günü kapsamında düzenlenen törende, Çapan'a ödülünü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Yılmaz verdi.

Çapan, törende yaptığı konuşmada, yazar ve şair olmanın güçlüklerine değinerek, uzun bir süre şiirlerini yayınlamaya cesaret edemediğini daha sonra yazar Mehmet Fuat'ın teşvikiyle ilk kitabının yayınlandığını anlattı.

Cevat Çapan, şiirin insana en yakın sesle duyguları aktardığını, kendisinin de şiirleriyle bu seslerle konuşmaya çalıştığını dile getirdi. Çapan, bu seslerin bitmemesini umduğunu dile getirerek, ''Çok sesli şiirin dünyaya, Türkçe'den duyurulacağına inanıyorum'' dedi.

Çapan, iki şiirini de izleyicilere okudu.

Az sayıdaki konuğun katıldığı törende Şair İlyas Tunç da Cevat Çapan'ı anlatarak, şairin kişiliğinin de şiirleri gibi yalın, anlaşılır ve sevgi dolu olduğunu söyledi. Tunç, ''Cevat Çapan hocam, usul akan bir ses'' dedi.

Yazar Şair Refik Durbaş da törende Cevat Çapan'ın şiirini okudu.

Törende Ahmet Oktay tarafından hazırlanan Dünya Şiir Günü Bildirisi de okundu. Bildiride, ''Şiirin, evet ile hayır arasındaki diyalektik geliş gidiş ile her yerde olduğu'' belirtildi.

Kaynak: AA