AB Reform Anlaşmasını Açıkladı

AB Reform Anlaşmasını Açıkladı

AB, Fransa ve Hollanda'daki Referandumlarda Reddedilen Yeni Anayasasının Boşluğunu Dolduracak Reform Anlaşması Taslağını Açıkladı.

AB Reform Anlaşmasını Açıkladı

AB, Fransa ve Hollanda'daki referandumlarda reddedilen yeni anayasasının boşluğunu dolduracak reform anlaşması taslağını açıkladı.

AB Dönem Başkanı Portekiz'in düzenlediği Hükümetlerarası Konferans'ta biçimlenen yeni taslağın, AB devlet ve hükümet başkanlarının 18-19 Ekim tarihlerindeki Lizbon Zirvesi'nde onaylanması bekleniyor.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, yaptığı açıklamada, Almanya dönem başkanlığının haziran zirvesinde temel unsurları üzerinde uzlaşma sağlanan Reform Anlaşması'nın bugün bir metin durumuna getirildiğini belirterek, taslağın ''dengeli bir çözümü temsil ettiğini'' kaydetti.

Barroso, Hükümetlerarası Konferans'ta uzlaşma sağlanılamayan konuların liderler zirvesinde aşılacağını umduğunu bildirdi.

AB'de, Fransa ve Holanda'daki referandumlarla 2005 yılında başlayan anayasa krizini sona erdirecek Reform Anlaşması'nda, dış politikada tekseslilik için ''AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi'' atanması öngörülüyor.

Kaynak: AA