5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü

Eğitim İş Denizli Şubesi Basın Yayın Sekreteri Sabri Kasapoğlu, öğretmenlerin sorunlarına değindi.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü

Eğitim İş Denizli Şubesi Basın Yayın Sekreteri Sabri Kasapoğlu, öğretmen açığının ücretli öğretmen uygulamasıyla kapatılmaya çalışılmasının, eğitimin niteliğini olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Kasapoğlu, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, 5 Ekim 1966'da Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) ortak toplantısında

"Öğretmenlerin Statüleri Hakkında Tavsiye Kararları"nın kabul edildiğini ve bu kararların kuruluşların Türkiye temsilcileri tarafından da imzalandığını hatırlattı.

Tavsiye kararlarının alındığı tarihin yıldönümlerinin Eğitim Enternasyonali'nin kararı ile 1993'ten bu yana tüm dünyada ve Türkiye'de "Dünya Öğretmenler Günü" olarak kutlandığını ifade eden Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"ILO, UNESCO ve Uluslararası Öğretmen Örgütlerinin katkılarıyla hazırlanan belgede, öğretmenlik mesleğine hazırlanma, eğitim politikası, öğretmenlerin ekonomik ve toplumsal durumu, hizmet ve çalışma koşullarını kapsayan 146 madde bulunmaktadır. Bu kararlar ilk kez Eğitim-İş Sendikası tarafından 1991 yılında yayımlanmış, fakat imzalanan 146 maddelik tavsiye kararları mevcut siyasi iktidar tarafından yayımlanmadan rafa kaldırılmıştır. 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Türkiye'de ilk kez Eğitim-İş Sendikası tarafından kutlanmış ve Türkiye Cumhuriyeti'nin aydınlık yüzlü öğretmenlerini, dünyanın aydınlık yüzlü öğretmenleriyle buluşturmuştur. 5 Ekim bu bağlamda tüm dünya öğretmenleriyle birlikte emeğimize, hak ve özgürlüklerimize, mesleğimize ve onun saygınlığına, öğrencilerimize, onların eğitimine ve aklın özgürleşmesine sahip çıkmanın adıdır."

Eğitim-İş olarak, öğretmenlerin sorunlarının dile getirildiği her günü önemsediklerini, bazı sendikaların 5 Ekim, 24 Kasım gibi ayrımlar yapmalarını da anlamlı bulmadıklarını vurgulayan Kasapoğlu, şu görüşlere yer verdi:

"Birinin diğerini reddetmesi gibi yaklaşımların, eğitim ve bilim işgörenlerinde rahatsızlık yarattığını biliyoruz. Sorunlar tespit edilerek düzeltileceği yerde, 700 bine yakın öğretmen bu yıl da umutsuz bir bekleyiş içinde 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününü kutlamaktadır. Ülkemizde öğretmenin yıllık çalışma süresi 1832 saat iken, bakanın örnek aldığı OECD ülkelerinde, bu süre 1652 saattir. Sokakta 400 bin civarında atanamayan öğretmen iş ararken, 160 bin öğretmen açığının olması anlaşılır bir durum değildir. Öğretmen açığının ücretli öğretmen uygulamasıyla kapatılmaya çalışılması, eğitimin niteliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca bu durum 700 lira ücret verilerek köle gibi çalıştırılan, neredeyse 70 bin kişilik bir ücretli öğretmen ordusu yaratmaktadır. Bu koşullara bağlı olarak eğitimin sürekliliği bölünmekte ve her yıl sıfırcı öğrenci sayısı katlanarak artmaktadır."

- DENİZLİ