101. Dönem Kaymakamlık Kursu Kura Töreni - TBMM Başkanı Kahraman (1)

101. Dönem Kaymakamlık Kursu Kura Töreni - TBMM Başkanı Kahraman (1)

01.06.2016 00:37 | Son Güncelleme: 01.06.2016 00:37

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : -Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman'ın kürsüdeki konuşması Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, "Değerli genç idareciler, yapacağınız vazifenizde en büyük dayanağınız hukuk olacaktır.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

-Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman'ın kürsüdeki konuşması

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, "Değerli genç idareciler, yapacağınız vazifenizde en büyük dayanağınız hukuk olacaktır. Milletin sizlere güven duymasını istiyorsanız, hukukun çizdiği çerçeveden çıkmayacaksınız, güçlünün değil, haklının yanında yer alacaksınız. Vazifeniz yüksek sorumluluk gerektiriyor, hakem kapısı ve çözüm kapısı olacaksınız." dedi.

Kahraman, Gölbaşı Vali Galip Demirel Vilayetler Evi'nde düzenlenen 101. Dönem Kaymakamlık Kursu'nu bitiren kaymakamların görev yerlerinin belirleneceği kura töreninde, kaymakamların 4 yılı aşkın bir sürede kapsamlı bir eğitimden geçtiğini belirterek, Türkiye'nin her yerinin çok güzel olduğunu, böylelikle kurada herkesin en güzel yeri çekeceğini söyledi.

İsmail Kahraman, "Kura sonuçlarının sizlere, vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını Cenabıhakk'tan niyaz ediyorum. Hocalarınız sizleri hazırlamak için büyük fedakarlıklar gösterdiler. Son derece ulvi bir sorumluluk, bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek için büyük heyecan ve gayretle çalışacağınıza inanıyorum." dedi.

Kaymakamlara verilen eğitim hizmetlerinin devletin kamu hizmetini ne kadar ciddiye aldığının göstergesi olduğunu vurgulayan Kahraman, "Bütün bunların hepsi son tahlilde milletimize hizmet içindir. Sizler daha iyi hizmet edesiniz diye, bütün bu fedakarlıklar yapılıyor. Değerli genç idareciler, yapacağınız vazifenizde en büyük dayanağınız hukuk olacaktır. Milletin sizlere güven duymasını istiyorsanız, hukukun çizdiği çerçeveden çıkmayacaksınız, güçlünün değil, haklının yanında yer alacaksınız. Vazifeniz yüksek sorumluluk gerektiriyor, hakem kapısı ve çözüm kapısı olacaksınız. İnsanlar sorunlarının çözümü için sizden yardım isteyecekler." diye konuştu.

"Gittiğiniz her yerde bir hoş seda bırakınız ve her yerde bir eseriniz olsun" diyen TBMM Başkanı Kahraman, şöyle devam etti:

"Gideceğiniz yerde tahakküm eden hakim olmak da hizmet götüren hadim olmak da bir ölçüde sizin tercihiniz. Devletin tebessüm eden, hizmet götüren yüzü olursanız halkı yanınızda görürsünüz, halkın devletine duyduğu güveni artırırsınız, sert, katı bir kaymakam olursanız halkın devletine duyduğu güveni sarsar ve devlet kapısını çare kapısı olmaktan çıkartırsınız. Tarihi binlerce yıla uzanan medeniyetler kurmuş, büyük bir milletin evlatları olduğunuzu sakın unutmayın. Kökleri sağlam bir çınarın Osmanlı cihan devletinin varisleri olarak halka hizmet etmek sizin birinci vazifeniz. Siz hizmet ederseniz, biz Cumhuriyetin 100. yıl hedeflerine ulaşabiliriz, siz hizmet ederseniz, vatandaşımızın şevkini, heyecanını harekete geçirebiliriz, boşa geçirecek zamanımız yok. Geniş bir kültür coğrafyamız var, büyük bir mirasın sahibiyiz."

"Birinci yardımcınız millet olmalı"

"Millet için hiçbir hedefi millete rağmen gerçekleştiremezsiniz" diyen Kahraman, "Millet için yapılacak vazifede birinci yardımcınızın millet olmasını sağlamak zorundasınız. Hedeflerinizi doğru koyup vatandaşı hedeflerinize ikna ederseniz, ulaşamayacağınız hedefiniz yoktur" dedi.

Kahraman, genç kaymakamlara, "ilçenizi eviniz gibi görün ve ilgili olun. Bu konuda özellikle çocuklarımızı ihmal etmemeliyiz. Neyi eksik görüyorsanız onu tamamlamaya gayret edin, bizim kaybedecek tek bir günümüz, yitirilecek tek bir insanımız yok. Kültürü, sanatı, sporu, teknolojiyi destekleyin. Gençlerimizin, çocuklarımızın yeteneklerini geliştirmek için onlara destek olun" tavsiyesinde bulundu.

TBMM Başkanı Kahraman, yöneticiliğin üstün bir liyakat istediğini kaydederek, "İnsan olmak, işinde mahir olmak gerektirir. Kişisel üstünlük, yani karakter sağlamlığı ve dürüstlük. Vizyon eğitimi, değerler eğitimi. Adalet kavramı üzerinde durmak istiyorum. Hukukun temel konusu adalettir, hukuk adalete yönelmiş toplumsal yaşama düzenidir.

Peygamberimiz üç şey kurtarıcıdır buyurur; hoşnutlukta ve kızgınlıkta adalet, zenginlikte ve fakirlikte iktisat, gizlide ve aşikarede Allah'tan korkmak. Hoşnut olduğunuz insanlara karşı adil olmak kolay değildir. Kızgınlıkta adalet de zordur. Hoşnutlukta da kızgınlıkta da adalet. Onun için adil yöneticilere çok büyük müjde vardır, fakat adil yönetici olmak kolay değildir. Adil olun, adil olun, adil olun." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 101. Dönem kaymakamların kurası çekildi. Bu sırada genç kaymakamlar, gidecekleri ilçeleri öğrenirken coşkulu anlar yaşandı.

Törene, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altınok, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ve kaymakamların aileleri katıldı.

(Bitti)

101. Dönem Kaymakamlık Kursu Kura Töreni - TBMM Başkanı Kahraman (1)
101. Dönem Kaymakamlık Kursu Kura Töreni - TBMM Başkanı Kahraman (1)
101. Dönem Kaymakamlık Kursu Kura Töreni - TBMM Başkanı Kahraman (1)

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: 101. Dönem Kaymakamlık Kursu Kura Töreni - TBMM Başkanı Kahraman (1) - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.9.2020 19:51:44. #1.14#
title