Haberler

Muş Ovası, zengin kuş popülasyonuna ev sahipliği yapıyor

Güncelleme:

Muş Ovası, zengin kuş popülasyonuna ev sahipliği yapıyor Nesli tehlike altında olan kuşlar, Muş Ovası'nda hayat buluyor Türkiye'nin önemli göç güzergahlarından birisi olan Muş Ovası, sulak alanlarıyla nesli tehlike altında olan kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

Muş Ovası, zengin kuş popülasyonuna ev sahipliği yapıyor

Nesli tehlike altında olan kuşlar, Muş Ovası'nda hayat buluyor

MUŞ - Türkiye'nin önemli göç güzergahlarından birisi olan Muş Ovası, sulak alanlarıyla nesli tehlike altında olan kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

Zengin ve bereketli ovası ile bilinen Muş, tarım ve hayvancılığın yanı sıra ender rastlanan birçok kuş türünü de misafir ediyor. Ovadaki kuş türlerini gözlemleyen Telli Turna Doğa Koruma Derneği ekibi, önemli göç güzergahlarından olan Muş Ovası'ndaki Kaz ve Haçlı gölleriyle sulak alanlarda kuluçkaya yatan ve yemlenen kuşları inceledi. 8 yıldır arazide kuluçkaya yatan kuşları fotoğraflayarak takibe alan ekip, bölgedeki vatandaşları da hassas olmaları noktasında bilgilendiriyor.

Yapılan gözlemle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Telli Turna Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Avci, zengin sulak alanlara sahip olan Muş ilinde bir o kadar da canlı yaşadığını söyledi. Göçmen kuşların bölgeye güzellik kattığını ifade eden Avci, "Bugün Muş ilindeki sulak alanlar, sazlıklar, Kaz Gölü ve Haçlı Gölü'nde detaylı çalışma yaptık. Bu çalışma esnasında seyrek görülen türlerden olan kaşıkçı, kızıl boyunlu batağan, bahri ve küçük kara akbaba ile birkaç tane turna gözlemledik. Kaz Gölü'nde yaklaşık 2 bin 500 tane küçük kara batağan, kızıl boyunlu batağan ve angut kuşu olduğunu tekrar teyit ettik" dedi.

"Muş Ovası zengin kuş popülasyonu ve çeşitliliğe sahip"

Muş Ovası'nın zengin kuş popülasyonu ve çeşitliliğe sahip olduğunu kaydeden Avci, "7-8 yıldan bu yana yaptığımız çalışmalarda ülke ortalamasının üstünde kuş türünün yaşadığını, bunların başında telli turna ve toy kuşlarının da yine il coğrafyasında yoğun bir şekilde bulunduğunu, dağ turnaları ve diğer turnaların da olduğunu tespit ettik. Bu türlerin korunması için de bölge halkı ile yerelde işbirliği yapıyoruz. Zaman zaman toplantılar düzenleyerek türün önemi, bölgenin önemi hakkında görüş ve fikir alışverişinde bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

"Toy ve telli turnanın nesli birinci derecede risk altında"

Toy ve telli turna neslinin birinci derecede risk altında olduğuna dikkat çeken Avci, "Dünya ölçeğinde toy ve telli turnanın nesli birinci derecede risk altında. Toy kuşlarının ülke genelindeki yarıya yakın kısmı Muş coğrafyasında yaşıyor. Bu kuşlarımız Bulanık, Malazgirt, Muş ve kısmen Varto'nun birkaç bölgesinde yaşıyorlar. Turna kuşları Anadolu kültüründe de önemli bir yere sahip. Yazılı ve sözlü edebiyat ile çeşitli sanat eserlerinde de bunu görebiliriz" diye konuştu.

"Muş Ovası 450'nin üstünde kuş türüne ev sahipliği yapıyor"

Muş Ovası'nın 450'nin üzerinde kuş türüne ev sahipliği yaptığını anlatan Avci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu kuşların bölgeyi tercih etmesinin en önemli sebeplerinden birisi de Türkiye'deki iki ana göç güzergahı üzerinde yer alması ve bir başka en önemli nedeni de verimli su kaynakları, sazlıklar, göller, doğanın zenginliği. Her yıl düzenli olarak yaptığımız saha çalışmalarında kuşların tekrardan yine gelmiş olduklarını gözlemledik. Kuşların kuluçka dönemi başladı. Bugün kuluçka alanlarını kısmen inceledik. Bir takım hassas türlerin de yine bölgede olduğunu gördük."

Telli Turna Doğa Derneği Üyesi Turgay Özlü ise yıllardır göçmen kuşlar üzerine araştırmalar ve tespitler yaptıklarını belirtti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Türkiye Muş Haberler

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Bakmadan Geçme

Ergin Ataman kimdir? Ergin Ataman kaç yaşında, nereli? Ergin Ataman hayatı ve biyografisi! LoL çöktü mü? 23 Mayıs LoL giriş ekranı neden açılmıyor? Vedat Zorba kimdir? Şehit Piyade Sözleşmeli Er Vedat Zorba nereli, memleketi neresi? Valorant Gece Pazarı ne zaman? Gece Pazarı başladı mı? 23 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 23 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 23 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! UEFA Avrupa Ligi kupasını kim kazandı 2024? Atalanta Bayer Leverkusen maçı ne oldu, UEFA'yı kim aldı?
Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title