Milletvekili Erdoğan'ın Kırgızistan Ziyareti - Haberler
Haberi Paylaş

Milletvekili Erdoğan'ın Kırgızistan Ziyareti

AA - Yerel
Milletvekili Erdoğan'ın Kırgızistan Ziyareti

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ve beraberindeki heyet, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'i ziyaret etti.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ve beraberindeki heyet, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'i ziyaret etti.

Erdoğan'ın makamından yapılan yazılı açıklamaya göre, çeşitli temaslarda bulunmak ve Kırgızistan'ın Bişkek Yusuf Balasagun Milli Üniversitesi senatosu tarafından kendisi için düzenlenen fahri profesörlük kep giyme törenine katılmak için bu ülkeye giden Erdoğan ve beraberindeki heyet Atambayev'i ziyaret ederek kendisiyle yaklaşık bir saat görüştü.

Atambayev ziyarette, Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk Hükümetiyle güzel ilişkiler içerisinde bulunduklarını belirterek, kendisini ziyaret eden heyete teşekkür etti.

Cumhuriyetler Birliğinin kurulma çabalarına da değinen Atambayev, böyle bir birliğin Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan ve Rusya önderliğinde kurulması için gerekli desteği vereceklerini kaydetti.

Rusya'nın nüfusunun yüzde 20'lik bölümünün Türk olduğuna dikkat çeken Atambayev, bu oluşum için gerekli zeminin mevcut olduğunu vurguladı. Atambayev, şunları kaydetti:

"Sizin bahsettiğiniz gibi ben de Türkiye'deki gelişmeleri takip ediyor ve örnek alıyorum. Bu örneği Kırgızistan'da uyguluyorum ve uygulamaya devam edeceğim. Türk Cumhuriyetler Birliği için Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan ve Rusya önderliğinde çalışmalar yapılabilir. Rusya'nın nüfusunun yüzde 20'si Türklerden oluşuyor. Size Kırgızistan'ın en köklü üniversitemizden birisi olan Yusuf Balasagun Milli Üniversitesi senatosu tarafından Türk dünyasına hizmetleriniz ve dünya barışına katkı sağlamanızdan dolayı verilen fahri profesörlük unvanınızı da kutluyorum."

Erdoğan ise Kırgızistan-Türkiye ilişkilerinin tarihsel bir boyut taşıdığını, Kırgızistan'ın ana vatan olduğunu ifade ederek, Osmanlı Sultanı Orhan Gazi'nin İznik'i Kırgız askerlerinin desteği ve çabası sonucu fethettiğini anımsattı. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türk dünyasının eski şanlı günlerine yeniden kavuşması gerekiyor. Bizim görevimiz bu yeni oluşuma destek vermek ve özlenen o eski şanlı günlerin yeniden gelmesini sağlamaktır. 21. yüzyıl Türk dünyasının yüzyılı olacaktır. ABD, AB ve diğer birlikler yeni oluşacak Türk Cumhuriyetleri Birliği için önemli bir örnek oluşturmaktadır. Bugün Avrasya'da kurulan Türk devletleri tarafından oluşturulacak olan birlik hem bu ülkelerin ekonomik, siyasi ve ileri demokrasi anlamında gelişmesine katkı sağlayacak hem de dünya üzerinde önemli bir gücün oluşmasını destekleyecektir."

Ziyarette, AK Parti Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, 23. Dönem TBMM Düzce Milletvekili Prof. Dr. Celal Erbay, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Avrasya Kalkınma Platformu Genel Başkanı Hasan Cengiz, arkeolog sanat tarihçisi Ali Babat ve gazeteci Mevlüt Günay da yer aldı.

Muhabir: Gaziantep - GAZİANTEP

AA / Yerel

Almazbek Atambayev Mehmet Erdoğan Kırgızistan Türkiye Yerel Haberler

title