Haberler

Karadeniz'in tek uzman estetisyen bilirkişisi

Güncelleme:

Samsun'da yaşayan 27 yıllık Estetisyen Güzin Cıgalı adliyeye intikal etmiş merdiven altı diye tabir edilen ve olumsuz sonuçlanan estetisyen vakalarına bilirkişilik yapıyor.

Samsun'da yaşayan 27 yıllık Estetisyen Güzin Cıgalı adliyeye intikal etmiş merdiven altı diye tabir edilen ve olumsuz sonuçlanan estetisyen vakalarına bilirkişilik yapıyor. Bu özelliği ile Karadeniz'de tek olan Güzin Cıgalı, "Uzman doktorların uyguladığı faaliyetleri bizim yapmamız etik kuralların dışındadır. Yetkimiz yoktur" dedi.

Hakim ya da savcıların talebiyle çalışan ve uzmanlık alanına göre mahkemeye bilgi sunan kişilere 'bilirkişi' deniliyor. Samsun'da yaşayan güzellik uzmanı ve eğitimci Güzin Cıgalı ise estetisyenlerin alanına girmediği halde yapılan botoks, dolgu, dövme silme gibi benzeri uygulamaların oluşturduğu olumsuz sonuçlara adliyede bilirkişilik yapıyor. Bu alanda Karadeniz'de tek olan Güzin Cıgalı, cilt doktorlarının uygulamış olduğu işlemleri güzellik uzmanlarının yapmaması gerektiğini söyledi.

"Cilt doktorlarının yaptığını bizim yapmaya yetkimiz yoktur"

Yapmış olduğu faaliyetler hakkında bilgi veren Güzin Cıgalı, "Bir uzman doktor, dermatoloji doktoru, plastik cerrahi doktorunun yapacağı faaliyetleri biz yapamıyoruz. Ben 27 senedir bu mesleğin içindeyim. Bizler lazer epilasyon, cilt bakımı, profesyonel makyaj, masaj, manikür, pedikür, kalıcı makyaj, tırnak protez, solaryum vs. gibi işlemleri yapabiliyoruz. Elbette bunlar adliye açısından göründüğü gibi değildir. Cilt doktorlarının uygulamış olduğu lazer peeling, botoks, dermabrazyon, dudak dolgusu, bunun dışında dövme silme gibi faaliyetleri bizim yapmamız etik kuralların dışındadır. Yetkimiz yoktur. Maalesef şuan da sahada hala devam etmekte olan arkadaşlarımız var. Elbette bunun sonucunda adliye acıdan cezası mümkündür. Bir kuaför veya bir güzellik uzmanın botoks, dudak dolgusu yapması veya bir dövme işlemi yapması cildin en alt tabakasına kadar kalıcı hasar bırakmaktadır. Dediğim gibi bizim bu gibi faaliyetleri uygulamamız, eyleme geçirmemiz mümkün değildir. Dolayısıyla bunun dışına çıkmamızda haksız kazanca girmektedir. Ben Karadeniz Bölgesi'nde tek bilirkişiyim. Gelen dosyalara ve tutanaklara baktığımızda tabii ki anlaşılıyor. Estetik vakalarında birinci derece, ikinci derece yanıkları görmekteyiz. Bizim alanımızın dışına çıkmadan bir güzellik uzmanının yapacağı faaliyetler bellidir. En çok karşılaştığımız vakaların arasında lazer epilasyon geliyor. Bu işlemin minimum veya maksimum ayarlarının eğitim alınmadan yapılamaması olumsuz sonuçlara yol açıyor. İkinci olarak bu cilt bakımında Vapozon dediğimiz uygulamada hasar bırakan sonuçları görüyoruz. Dövme silme, kalıcı makyajda da kalıcı izler olduğunu görüyoruz" dedi. - SAMSUN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Karadeniz Samsun Hakim Yerel Haberler

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Bakmadan Geçme

Konferans Ligi Şampiyonu Şampiyonlar Ligi'ne gidiyor mu? Limon FC olayı ne, Limon FC maçında ne oldu? #129300 30 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 30 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 30 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! İsrail lanetleme kararı nedir? Lanetleme kararı alınınca ne olur? 30 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 30 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 30 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Mourinho ne zaman İstanbul'a geliyor? Aziz Yıldırım transferi bitirdi Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 30 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? #129300 Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu?
Aziz Yıldırım transferi bitirdi! Jose Mourinho imzayı attı

Aziz Yıldırım transferi bitirdi! Jose Mourinho imzayı attı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title