Haberler

Enerji Bir-Sen'den Gmis'e Ziyaret

Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube yönetimi, 4-8 Ocak 1991 Ankara Yürüyüşü'nün 21.yıldönümü nedeniyle Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş'ı ziyaret etti.

Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube yönetimi, 4-8 Ocak 1991 Ankara Yürüyüşü'nün 21. yıldönümü nedeniyle Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş'ı ziyaret etti.

Ziyarette Zonguldak Enerji Bir-Sen Şube Başkanı Musa Şekerci, Şube Yönetim Kurulu üyeleri Sedat Güngör, Nail Altuntaş, Arif Karakaş ve İlyas Kayalı ile GMİS Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Uludağ hazır bulundu. Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Musa Şekerci, "Türkiye örgütlü mücadelesinde en önemli dönüm noktalarından birisi olan 4 Ocak 1991 tarihindeki Madenci Yürüyüşü, emeğe karşı yapılan baskı ve sindirmeye tepki olarak doğmuştur. Soğuğa aldırış etmeden, bütün engellere rağmen 100 bini aşkın maden işçisi, günlerce verilmeyen ve engellenen haklar adına haykırmış, sesini tüm dünyaya duyurmuştur. 5 Nisan 1994'de alınan kararlarla bazı maden ocakları kapatılması istenerek Türkiye sanayisi öldürülmeye çalışılmış, yapılan bu eylem neticesinde alınan bu kararlar geri püskürtülmüştür. Bu mücadele, Zonguldak'ın geleceği ve maden işçileri için bir ışık olmuştur. Bu haykırış ülke demokrasisi için hak arama adına önemini her zaman koruyacaktır" dedi.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade eden GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş ise, 4-8 Ocak 1991 Büyük Madenci Yürüyüşü'nün Türkiye'nin sadece işçi sınıfını ve sendikacılık tarihini değil demokrasi mücadelesini de aydınlattığını belirterek, "Madenciler, hükümeti ve ülkeyi yönetenleri uyarmak için her yolu denemişler ama seslerini duyuramayınca, dünyaya parmak ısırtan ve böylesine büyük mücadele azmi ve fedakarlık isteyen bir eylemi hayata geçirmişlerdir. Maden işçilerine ve Zonguldak halkına, böylesine örnek ve büyük bir eylemi gerçekleştirme başarısını sağlayan, onların 1,5 asırlık madencilik kültüründen aldıkları güçtür. Büyük bir disiplinle gerçekleştirilen 1990 Grevi ve 4-8 Ocak 1991 Büyük Madenci Yürüyüşü, Türkiye'nin sadece işçi sınıfı mücadelesini ve sendikacılık tarihini değil demokrasi mücadelesini de aydınlatmıştır. Büyük yürüyüş, yolumuzu aydınlatıyor" diye konuştu.

Bir süredir Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) üretimini artırması için önerilerini karar mekanizmasında bulunan yetkililer başta olmak üzere kamuoyuna anlattıklarını, kuruma işçi alınması için girişimlerini sürdürdüklerini belirten Alabaş, Enerji Bir-Sen Şube yönetimine çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. - ZONGULDAK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Zonguldak Eyüp Yerel Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title