Haberi Paylaş

Darıca'da Balkan Rüzgarı

Darıca'da Balkan Rüzgarı

Yerel Haberler

Darıca Belediyesinin düzenledi Şehirler ve Kültürler Kaynaşması programında sahne alan Balkan Türkleri Derneği, dernek üyelerine ve katılımcılara coşku dolu bir gece yaşattı.

Darıca Belediyesinin düzenledi Şehirler ve Kültürler Kaynaşması programında sahne alan Balkan Türkleri Derneği, dernek üyelerine ve katılımcılara coşku dolu bir gece yaşattı.

Protokolün yoğun ilgi gösterdiği geceye Darıca Kaymakamı Ahmet Karaaslan, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Bulgaristan Hak ve Özgürlük Partisi Millet Vekili Erdinç Hayrullah, Hak ve Özgürlük Partisi Sekreteri Saliha Emin, Bulgaristan Koşukavak Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Ak Parti İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Aydoğan, Balkan Türkleri İstanbul Federasyonu Başkan Yardımcısı Rıfat Yakupoğlu, Darıca Balkan Türkleri Dernek Başkanı Hüseyin Ateş ve binlerce Balkan Türkü katıldı.

Gecede selamla konuşması yapan Bulgaristan Koşukavak Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, "Balkanlardan geldik, Koşukavaktan çekildik Bulgaristan'dan geldik. Bulgaristan'da kalan parçanızdan size kucak dolusu selamlar getirdik. Sizleri burada bir bütün halinde gördüğümüzde mutlu olduk. Bizlerin zor günlerinde yanımızda olan, çocuklarımızın hayalini gerçekleştiren onlara bir oyun parkı hediye eden Kardeş Başkanıma çok teşekkür ediyorum iyi ki varsınız. Düzenlemiş olduğunuz Şehirler ve kültürler kaynaşması etkinliği ile pekiştirdiğiniz kardeşlik Bulgaristan'a kadar geldi. Bunda emeği geçen Başta Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak'a ve ekibine teşekkür ediyorum" dedi.

Gecede selamlama konuşması yapan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, "Sevgili kardeşlerim Balkanlardan geçen de, Kafkaslardan kaçan da, Bosna'da savaşan da aynı rüzgarın savurduğu kardeşlerimizdi. Üç asır esti hazan rüzgarı yedi milyon Anadolu'ya koştu nefessiz. Irkdaşları ortak etti lokmalarını, acılarının küllerinden doğdu bu ülke ve şimdi 76 milyon gür bir sesiz biz. Biz tüm Türklerin sığındığı Darıca'yız ve Türkiye'yiz diyoruz. Bir gönül birlikteliği projemiz olan şehirler ve kültürler kaynaşması bu dostluğun en büyük göstergesidir. Darıca ile Koşukavak Belediyesi arasında kardeşlik protokolü imzaladık ve oralara kadar gittik. Biz Krumovgrad ile kardeş şehir olurken elbette ki oralarda yaşayan ecdadımızın ve milletimizin örfünü ve ananesini unutmadıklarını çok iyi biliyoruz. Bugün Balkanlarda sadece Bulgaristan'da mı? Yunanistan, Selanik, Girit, öbür tarafta Makedonya, Kosova Prizren her tarafta da dostlarımız, kardeşlerimiz, akrabalarımız, soyumuzdan olan insanlar var. Biz onlara her zaman kucak açtık ve kucak açmaya da devam edeceğiz diyorum. Hepinize saygılar sunuyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Tuana Aksu'nun okuduğu Emekli Albay Sami Kocaoğlunun şiirle duygulanan vatandaşlar havai fişek gösterisi ve Filiz Aris yöresel şarkıları ile coştu. Folklor ebinin gösterisi muhteşem gösterisinin ardından Halaylar çeken ve gönüllerince eğlenen Balkan Türkleri gecede sahne alan Balkan müziklerinin insanlara sevdiren Cüneyt Şentürk söylediği şarkı ve türkülerle geceyi renklendirdi. Gecenin sonunda sahneye Çıkan Orkestra Balkan Grubu izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı. - KOCAELİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Şükrü Karabacak Ahmet Karaaslan Bulgaristan Darıca Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title