Haberler

Başkan Sözlü, Tatarlı Höyüğünde

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Ceyhan İlçesi’nde arkeolojik kazı çalışmalarına destek verdiği Tatarlı Höyük’de incelemelerde bulundu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Ceyhan İlçesi'nde arkeolojik kazı çalışmalarına destek verdiği Tatarlı Höyük'de incelemelerde bulundu. Başkan Sözlü, tapınak kompleksi, sur sistemi ile rampalı taş döşemeli tören yolu gün yüzüne çıkarılan 3 bin 500 yıllık kalıntıların eşsiz bir kültürel miras olduğunu belirtti.

Başkan Hüseyin Sözlü, 9 yıldır devam eden arkeolojik kazılarla ilgili Çukurova Üniversitesi Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü, Tatarlı Höyük Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. K. Serdar Girginer'den bilgi aldı. K. Serdar Girginer, eski çağlarda Anadolu coğrafyasında devlet kurmuş önemli uygarlıklardan biri olan ve Hititler'le bağları bulunan Kizzuwatna Krallığı'nın en önemli yerleşimlerinden Tatarlı Höyüğü'nde muazzam boyutlarda bir Hitit-Kizzuwatna kentiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Arkeologlar için kurulan kazıevine büyük destek verdi

Yrd. Doç. Dr. K. Serdar Girginer, Çukurova tarihine ışık tutan Tatarlı Höyüğü'ndeki 3 bin 500 yıllık Kizzuwatna Krallığı'na ait Tatarlı Höyük kazılarında tapınak kompleksi, sur sistemi ile rampalı taş döşemeli tören yolunun ortaya çıkarıldığını, diğer buluntularıyla birlikte Kizzuwatnalı Kraliçe Puduhepa'nın şehri Lawazantiya yerleşimine her geçen gün daha da yaklaşıldığını ifade etti. Girginer, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çukurova Üniversitesi ve Adana Ticaret Odası'nın katkılarıyla sürdürülen kazılara Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminden bu yana destek veren Başkan Hüseyin Sözlü'ye teşekkür etti.

Tatarlı Höyük'te kazı evi oluşturulmasına da destek veren Başkan Sözlü, toprak altından çıkartılan kalıntıları yıkayıp, temizleyen arkeoloji öğrencilerini izleyip, sergilemeye değer görülen eserleri inceledi. Başkan Sözlü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çukurova Üniversitesi'nin işbirliğinde yürütülen kazıya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olarak da katkı sunmaktan kıvanç duyduğunu söyledi.

'Bu miras, turizm potansiyelimizi güçlendirecek'

Anadolu coğrafyasının, bereketli Çukurova topraklarının insanlık tarihine uzanan zengin bir kültürel mirası barındırdığını, bunu da arkeolojik kazıların ortaya çıkardığını vurgulayan Başkan Sözlü, "Tatarlı Höyük'te gün yüzüne çıkarılan kalıntılar, kültürel mirasımızı zenginleştirecek, turizm potansiyelimizi arttıracaktır. Tatarlı Höyük (Lawazantiya), Ayas ve Magarsus antik kentleri ortaya çıkartıldığında Adana turistik açıdan çok daha cazip hale gelecektir. Şehrimizdeki turizm hareketliliği ekonomimize olumlu yansıyacaktır. K. Serdar Girginer hocamız ve ekibine ortaya koydukları kıymetli çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu. - ADANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Hüseyin Sözlü Tatarlı Ceyhan Yerel Haberler

Natenyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Natenyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Yerlikaya, terör halayı çekenlere dinletilen şarkıyı hazmedemeyenlere ayarı verdi: En ufak üzüntü duymuyorum

Yerlikaya, terör halayı çekenlere dinletilen şarkıyı hazmedemeyenlere ayarı verdi: En ufak üzüntü duymuyorum

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Galatasaray Lecce maçı CANLI izle! (HD) 24 Temmuz Galatasaray Lecce maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY LECCE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 24 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Lecce Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Galatasaray Lecce maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Lecce maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
TBMM'de olduğunu unutmuşa benziyor! DEM Partili Sakık, ne kadar küfür varsa hepsini saydı

TBMM'de olduğunu unutmuşa benziyor! DEM Partili Sakık, ne kadar küfür varsa hepsini saydı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title