Haberler

Paraları Türk lirasını 7'ye katladı! Bulgarlardan sonra onlar da sınır kentimize akın etmeye başladı

Abone Ol

Artvin'in Gürcistan sınırında bulunan Kemalpaşa ilçesine alışveriş için gelen Gürcüler, market ve pazarlarda yoğunluğa neden oluyor. Gürcistan para birimi larinin Türk lirası karşısında 7 kat değer kazanmasıyla birlikte Gürcüler, ilçeden torba torba alışveriş yapıyor.

Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle Gürcüler başta olmak üzere Rus ve Ukraynalılar, bir süredir alışveriş yapmak için Kemalpaşa ilçesine geliyor. Yoğunluk Kemalpaşa'da yiyecek sektöründe faaliyet gösteren lokanta ve ulaşım sektöründe iş yapan esnafın yüzünü güldürürken en büyük kazancı ise zincir marketler sağlıyor.

"BİRÇOK ALIŞVERİŞLERİNİ BURADAN YAPIYORLAR"

Kemalpaşalı taksici Kubilay Veziroğlu, "Gürcülerin parası 100 lari, bugünkü Türk parasıyla 670 liraya denk geliyor. Bu da Gürcülerin parasını değerli kılıyor. Gördüğünüz gibi, işte birçok alışverişlerini buradan yapıyorlar. Genelde yiyecek tarzı ne varsa zeytinyağı, zeytin, turşu ve una benzer birçok şey. Bir mutfakta ne lazımsa. Bugün önceki günlere göre biraz daha seyrek. Özellikle son aylarda yoğunluk hep böyle. Paramızın değer kaybı ve Gürcistan parasının değer kazanmasından dolayı bu yoğunluk devam ediyor" diye konuştu.

"BURASI UCUZ OLDUĞU İÇİN GELİP BURADAN ALIYORUZ"

Gürcü vatandaş Maya, "Gürcistan'dan alışveriş yapmaya geldim. Burası ucuz diye geldim. Bizden ucuz olduğunuz için alışveriş yapıyoruz. Sizin paranızın değeri düştü. En çok alışverişte tatlı şeyler, yağ vesaire ve sürekli geliyoruz. Kıyafet, yemek öyle şeyler alıyoruz buradan. Bizler, burası ucuz olduğu için gelip buradan alıyoruz. Ucuza alışveriş yapıyoruz. Biz, buraya her hafta geliyoruz. Yemek yemek içinde geliyoruz, aynı zamanda da alışveriş yapıp gidiyoruz buradan" dedi.

"MÜŞTERİMİZİN YÜZDE 99'U GÜRCÜLER"

Kemalpaşa'da tekstil işiyle uğraşan esnaf Mehmet Karamahmutoğlu, şöyle konuştu: "Şu anda cumartesi-pazar ve tatilde olduğumuz için yoğunluğumuz var. Gürcülerde hafta sonu olması nedeniyle yoğunluk tabii ki burada artıyor. Biz sınır kapısında olduğumuz için normaldir. Müşterimizin yüzde 90'ı, hatta yüzde 99'u Gürcüler diyebilirim. Gürcülerin yoğun gelmesinin sebebi, Gürcülerin paralarının değerli olması. Bizim paramızın değer kaybından kaynaklı fiyatlarımız Gürcülere cazip geliyor. Gürcüler gıda için geliyorlar. Gıdanın yanı sıra bizden de alışveriş yapıyorlar. Ama Kemalpaşa'ya gelen Gürcülerin yüzde 70-80'i gıda alışverişi yapmak için geliyor.

"SADECE DÜKKANI ÇEVİRMEK İÇİN SATIŞ YAPIYORUZ"

Kurlar yükseldiği için biz de ürünleri yüksek alıyoruz ama karımızı düşük tutarak satış yapıyoruz. Gürcülerin iç piyasasında tabii ki fiyatlar yüksek. Biz, kar marjımızı minimuma indirmişiz. Sadece dükkanı çevirmek için satış yapıyoruz. Öyle yüksek kar amacımız yok. Sürümden kazanırken aynı zamanda da metrajlı satmaya gayret ediyoruz. Tabii ki iç piyasamızdaki gibi yüzde 300-400 bir karla para kazanmıyoruz. Sadece kendi içimizde dönmeye çalışıyoruz. Pandemiden çıktık ve işletmem iki sene kapalıydı. Bu süre içerisinde hiçbir iş yapamadık ve sıfırla çıktık. İşler açıldıktan sonra da kendi yağımızla kavrulup gidiyoruz. Şimdilik, şükürler olsun işlerimizden memnunuz."

"YAĞMACILIK VAR ADETA ULUSAL MARKETLERDE"

Kemalpaşalı esnaf Ömer Akbıyık ise şunları söyledi: "Gürcülerin yoğun olduğu caddede bizim de tekstil dükkanımız var. Gürcülerin bize etkisi şöyle; iş açısından güzel oluyor. Ama büyük firmalara ait marketlerin artmasıyla bu da biz küçük esnafları maalesef öldürüyor. Özellikle para ve sermaye daha çok büyük şirketlere doğru yönelmeye başladı. Buna bağlı olarak, evet bize bir getirisi var ama bu tam olarak bu halka yansımıyor. ve biz, burada küçük esnaf olarak para kazanıyoruz diyemeyiz, desek de yalan olur. Önceden Gürcüler bize şöyle yarıyordu; ekonomileri bizden iyi olmadığı dönemlerde çayımızda Gürcü çalıştırıyorduk. O zaman onların bedensel gücünden yararlanıyorduk. Şimdi ise paramızın değeri düşünce bize gelen işçilikte azalma başladı. Hatta artık işçilik için de gelmiyorlar. Şimdi ise alışveriş için geliyorlar ve gördüğünüz gibi yağmacılık var adeta ulusal marketlerde. Burada iki tane büyük firma varken son bir yıl içerisinde yediye çıktı. Hatta yeni firmaların gelmesi için projeler de var. Sonrasında kargoculuk da başladı. Gürcüler burada, böyle gelip küçük esnaftan da almıyorlar. Firmalarla anlaşıp kargolarla gönderiyorlar ki bu da tabii büyük firmalara yaradı. Kemalpaşa'da küçük esnaf ölmeye başladı. Yani bu konuda nasıl bir adım atılmalı, onu da bilmiyoruz ve sadece bekliyoruz. Dediğim gibi, Kemalpaşa'da iki tane varken yedi tane kurumsal mağaza oldu. Halen daha yeni projeler var ki yerli marketler çalışamayacak doğal olarak. Çünkü ucuz malzemeler gelmeyecek buradaki yerli marketlere. Anlayacağınız, sermaye Kemalpaşa'dan aşağıya doğru akıyor."

"GÜRCİSTAN'DA YİYECEK, İÇECEK BİR ŞEY KALMAMIŞ GİBİ DAVRANIYORLAR"

Kemalpaşalı emekli öğretmen Mehmet Yılmaz da "Kemalpaşa'da yoğunluk var. Doğrusu, ticari anlamdaki yoğunluk sadece Gürcüler ve ulusal marketlerin karları açısından olumlu. Ama Kemalpaşa halkı ve küçük esnaf açısından. Bugünden yarına ciddi zararlara uğrayacağı bir ortam yaratılıyor. Çünkü Gürcü vatandaşları, burada yaptığı alışverişlerde kendi paralarına göre daha ucuza mal ettikleri için Kemalpaşa'daki alışverişlerde fiyatların artırılmasına neden oluyorlar. Bu yoğunluğun giderilmesi anlamında ciddi bir şekilde devlet tarafından ve yahut yöneticiler tarafından tedbir alınmaz ise yoğunluğun bizim halkımızın üzerinde, ticari anlamda ve alım gücünde olumsuz etki yaratacağına inanıyorum. Biz karşıdan gelen Gürcü vatandaşlarla görüşüyoruz bu konuları ama sanki Gürcistan'da yiyecek, içecek bir şey kalmamış gibi davranıyorlar. Kemalpaşa'da küçük esnafın dışında ulusal marketlere yöneldikçe buradaki alım gücü ciddi bir şekilde düşüyor. Kendi paraları bizim paramız karşısında değer kazanmış olmasından kaynaklanıyor bu. Bir zamanlar 100 liraya 100 lari alırken şimdi ancak 15 lari alınabiliniyor. Gürcü vatandaşlar da 100 lari bozdurarak 500-600 lira alışveriş yapabiliyorlar" dedi.

Kaynak: ANKA / Yerel

Gürcistan Hisarcık Artvin Yerel Ekonomi Güncel Haberler

1000

Yorumlar (14)

foamer sponge:

Biz ithalat yapan bir ülkeyiz ihracatımız maalesef ithalatımızı karşılamıyor. 100 dolara aldığımız malı örneğin 70 dolara satıyoruz . 30 dolar ithalattan zararımız var. İhracat yaparken zarar edip daha çok borçlanıyoruz.

Yanıtla00
Kaan Korkmaz:

Bizde market market gezip un şeker yağ vs.nerede daha ucuz araştırmaya devamke.

Yanıtla05
Lider onbes onbes:

Eyyy akp trolleri bu habere yorum yapamadiniz mi?akp yi ovemediz mi??nerdesiniz??iste gercek turkiye

Yanıtla14
KARAYEL:

yukaridaki bazi yorumcularin akillarindan süphe edilir! "Yagma ediliyormusuz"

Yanıtla21
Nurullah Ak:

Ülkemiz zaten bolluk bereket bu da kanıtı

Yanıtla4615
er ak:

nebati bey sen tepkini buna goster bi de. hani dolar 12 de pik yapmisti

Yanıtla2119
VATANDAŞ1:

1 leva 950 tl ne diyosun 670 tl değil 9 kat arttı

Yanıtla7108
Hakan Soyadi:

ülkemizi göz göre göre yağmalıyorlar yağmalanan bir ülkeye döndük ve sesini çıkaran yok yazıklar olsunn hakkım haram zıkım olsun

Yanıtla494
Es ruzgar:

Artık yol tren köprü bizi ilgilendirmiyor Bulgar gevurlar gürcüler Türkiye'de yiyor içiyor geziyor yurt dışındakiler lüks otellerde kalıyor biz market geziyoz hangisi ucuz diye nalet olsun rahmetli babam Türkiye'yi gezemeden yokluktan vefat etti seçimde oy yok aka

Yanıtla1578
Erener:

Hakettik biz bunu.

Yanıtla782
Tüm 14 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title