Yaşama Veda Eden Yaman Tüzcet Kimdir?

Yaşama Veda Eden Yaman Tüzcet Kimdir?

Tiyatro dünyasının ünlü yönetmeni, oyun yazarı ve oyuncusu Yaman Tüzcet, yaşamını sürdürdüğü Avustralya'da yaşamını yitirdi. Peki, Yaman Tüzcet kimdir?

Yaşama Veda Eden Yaman Tüzcet Kimdir?

1942 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Yaman Tüzcet, tiyatro okudu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'ndan başlayarak birçok tiyatroda çeşitli roller yer aldı. 1971-72'de TRT İstanbul Radyosu'nda "Yılbaşı Gecesi Özel Eğlence Programları"nı sunan oyuncu, TRT için, 1976'da "Dolmuş Show" ve 1978'de "Minik Dünya"yı yazdı, sundu ve oynadı.

APTİ VE FATOŞ'U YAZDI

1979 yılında Avustralya'ya giden Tüzcet, Melbourne'de, Avustralya tiyatrosunda oynadı. Ron Brown'un "The Jury" yapımında başrolde yer alan usta isim, birçok radyo, sahne, televizyon ve film çalışması yaptı. 1987'de Türkiye'ye döndü ve TRT 2'ye başrollerinde Ayşen Gruda ile başrol oynadığı "Apti ile Fatoş" dizisini yazdı. 1992'ye kadar eğlence yerlerinde tek veya grup şeklinde komedi gösterilerinde yer aldı. Amerikalı yönetmen Leo Eaton'un Türkiye'de çekilen "Time Line" adlı dizisinde rol aldı

KARTAL TİBET'İN FİLMLERİNDE OYNADI

Yaman Tüzcet, 1992-97 arası TRT 1 "Hafta Sonu Programı"nın kısa güldürülerini yazdı.1998'de Orhan Oğuz'un yönettiği "Delikanlı" dizisinde oynayan oyuncu, Kartal Tibet'in "Sosyete Şaban"ı, Tunç Başaran'ın "Abuzer Kadayıf"ı gibi çeşitli filmlerde rol aldı. 1999'da Steve Barron'un "Arabian Nights" adlı dizisinde İngiliz oyuncu Rufus Sewell ile oynadı.

BERLİN KAPLANI FİLMİNDE YER ALDI

Yaman Tüzcet, 2000 yılında İstanbul'da Müjdat Gezen'in sahnelediği "7 Kocalı Hürmüz" müzikalinde "Laz Koca" karakterine can verdi. 2001'de Haldun Dormen'in "Bir Kış Öyküsü" müzikalinde rol aldı. Aynı yıl TRT 2'de "Satırarası" programının güldürü bölümlerini sundu. Ardından Avustralya'ya döndü ve 2002'de "Ekrandaki Mürkçemiz", 2009'da "Bir Aktörün Serüvenleri" ve "Ay Mandalina" adlı kitapları yayınlandı. 2009-10 sezonunda "Yaşasın Deliler!" adlı tek kişilik güldürüsünü Müjdat Gezen Tiyatrosu'nda sergiledi. 2009 yılından itibaren 3 sezon "Geniş Aile" dizisinde ve son olarak 2012 yılında Ata Demirer'in "Berlin Kaplanı" filminde rol aldı.