TSK Astsubayların Sesini Duydu

TSK Astsubayların Sesini Duydu

Genelkurmay Başkanlığı, uzman çavuş ve onbaşıların ardından astsubayların özlük haklarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

TSK Astsubayların Sesini Duydu

CHP Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ahmet Toptaş, uzman çavuşların bugün açlık grevine başladıklarını belirterek, "Umarız sorunlarının çözümü konusunda ciddi adımlar atılır ve açlık grevine devam etmek zorunda kalmazlar" dedi. Toptaş, astsubaylar, uzman erbaşlar ve sivil memurların sorunlarını komisyon gündemine getireceklerini de söyledi.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş ve CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Toptaş, Milli Savunma Komisyonu'nda görüşülecek olan 'Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın toplumda yaratılan beklentilerin çok gerisinde kaldığını belirtti. Özellikle astsubaylar, uzman erbaşlar ve sivil memurların beklentilerinin yükseltildiğini ancak bu tasarıyla hayal kırıklıkları yaratıldığını ifade eden Toptaş, şunları kaydetti:

"Astsubaylara, özlük haklarının iyileştirilmesi kapsamında 1'inci kademenin 4'üncü derecesine kadar yükseltilmesi, göstergenin 1440'tan 1500'e çıkartılması maaşlarında sadece ayda 4 lira artışa tekabül etmektedir. Astsubaylara görev, makam ve temsil tazminatı verilmemiş olması ciddi bir eksikliktir. Astsubayların lojmandan yararlanma oranı son derece düşüktür. Orduevlerinin astsubay-subay ayrımına tabi tutulması, hastanelerde de aynı uygulamanın yapılması doğru değildir. OYAK'ta en fazla üyesi olanlar astsubaylar olmasına karşın, yönetimde temsil ve imkanlardan yararlanmada adaletsizlik konusunda bir iyileştirme yapılmamıştır."

Toptaş, hükümeti astsubaylar ve uzman erbaşların özlük hakları ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun kurulmasıyla birlikte sözü edilen süreçlerde mağdur olan binlerce insanın mağduriyetlerinin giderilmesi beklentisi içinde olduğunu da kaydeden Toptaş, söz konusu tasarı ile en azından asker mağdurların, mağduriyetleri göz önüne alınıp toplumun yaralarının sarılacağı konusunda umut yaratılması gerektiğini söyledi.

UZMAN ÇAVUŞLAR AÇLIK GREVİNDE

CHP olarak gerek astsubay, gerek uzman çavuş, gerekse sivil memurlarla yoğun görüşmeler yaptıklarını belirten Toptaş, komisyon toplantılarında tüm bu konuları gündeme getireceklerini söyledi. Toptaş, "Uzman çavuşların bugün açlık grevine başladıkları haberini aldık. Umarız sorunlarının çözümü konusunda ciddi adımlar atılır ve açlık grevine devam etmek zorunda kalmazlar" dedi.

Tokat Milletvekili Düzgün de, sivil memurların da askeri disiplin içinde çalışmalarına rağmen özlük haklarından yeterinde faydalanmadıklarını belirterek, "Kıdem tazminatı, emekli maaşı ve lojman konusunda kimse onların sorularına eğilmiyor. Biz tasarı komisyona geldiğinde gerekli girişimlerde bulunacağız" diye konuştu. - ANKARA