Trump "B.k Çukuru" Sözüne Açıklık Getirdi: Kullandığım Dil Bu Değildi
BBC

Trump "B.k Çukuru" Sözüne Açıklık Getirdi: Kullandığım Dil Bu Değildi

Trump "Bu b.k çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz?" sözleriyle ilgili açıklama yaptı: Toplantıda kullandığım dil sertti, ama kullandığım dil bu değildi.

ABD Başkanı Donald Trump, bazı Afrika ülkeleri ve Haiti'yi 'b.k çukuru' olarak nitelendirdiği ve 'Norveç gibi ülkelerden göçmen alınması gerektiğini' söylediği haberleri üzerine Twitter hesabından yaptığı açıklamada "kullandığı dilin bu olmadığını" söyledi.

"BU B.K ÇUKURU ÜLKELERDEN NEDEN BU İNSANLARI KABUL EDİYORUZ"

Amerikan Washington Post gazetesi, Trump'ın Oval Ofis'te mülteciler konulu bir görüşmede sinirlenerek bazı Kongre üyelerine hitaben, "Bu b.k çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz?" dediğini yazmıştı.

AÇIKLAMA YAPTI: KULLANDIĞIM DİL BU DEĞİLDİ

Trump, Twitter mesajında "Toplantıda kullandığım dil sertti, ama kullandığım dil bu değildi. Asıl gerçekten sert olan yapılan tuhaf teklifti" dedi.

BM ÇOK SERT ÇIKMIŞTI

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, Trump'a atfedilen sözleri eleştirmiş "ırkçı" ve "utanç verici" yorumunu yapmıştı.

Rupert Collville İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, "Doğrulanırsa, bunlar ABD Başkanı tarafından yapılan şoke edici ve utanç verici açıklamalar. Üzgünüm, ama burada kullanılacak 'ırkçı'dan başka bir kelime yok" dedi.

Collville, "Ülkeleri, kıtaları tümüyle 'b.k çukuru' diye tanımlayıp, kestirip atamaz, bunların beyaz olmayan tüm nüfuslarının bu yüzden hoş karşılanmayacağını söyleyemezsiniz" diye konuştu.

BEYAZ SARAY: BAŞKAN HER ZAMAN ABD İÇİN SAVAŞACAKTIR

Beyaz Saray sözcülerinden Raj Shah ise konu ile ilgili açıklamasında, "Washington'daki bazı politikacılar başka ülkeler için mücadele yolunu seçmiş olabilir ama Başkan Trump her zaman Amerikan halkı için savaşacaktır" demişti.

Shah açıklamasının devamında, "Başkan Trump, ulusumuza katkı verebilecek, ekonomimizi güçlendirecek ve topluma yararı olacak kişileri kabul etme konusunda kalıcı çözümler aramaktadır" ifadelerini kullanmıştı.

HEPSİ AIDS'Lİ DEMİŞTİ

ABD Başkanı Trump'ın birkaç hafta önce de Haitililer için "Hepsi AIDSli" ifadesini kullandığı bildirilmişti.

EL SALVADORLU'LARIN OTURUM İZİNLERİNİ İPTAL ETMİŞTİ

Trump bu hafta içinde ABD'de yaşama ve çalışma izni olan yaklaşık 200 bin El Salvadorlu'nun oturum izinlerini iptal etmişti

El Salvadorlulara, 2001'de ülkede büyük yıkım yaratan deprem felaketinin ardından ABD'de Geçici Koruma Statüsü altında oturum izni verilmişti.

Trump yönetimi dört ay önce de Barack Obama döneminde, Latin Amerikalı kaçak genç göçmenlerin sınırdışı edilmesini önlemek için konulan programa son vereceğini açıklamıştı.

BBC